Weterynarz dietetyk – kiedy warto wybrać się z pupilem do psiego dietetyka?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Weterynarz kojarzy nam się z osobą, do której udajemy się wtedy, gdy nasz zwierzak doznał urazu, ma problemy skórne lub potrzebuje szczepienia. Wszystkie te usługi wchodzą w zakres pracy lekarzy weterynarii, ale na tym lista problemów, z jakimi możemy się zgłaszać do przychodni się nie kończy. Wśród weterynarzy znajdziemy również m.in. okulistów, kardiologów oraz dietetyków. Kiedy warto zapisać psa na wizytę do tego ostatniego?
Dietetyk psów, inaczej dietetyk weterynaryjny specjalizuje się w tym samym, w czym dietetyk dla ludzi, czyli w prawidłowym żywieniu zarówno zwierząt zdrowych, jak i chorych także na choroby przewlekłe. Weterynarz, który jest zoodietetykiem, ma aktualną wiedzę z zakresu żywienia czworonogów i zna obecnie obowiązujące zalecenia.
Czym zajmuje się zoodietetyk?
Czym dokładnie zajmują się weterynarze dietetycy? Przede wszystkim dobieraniem właściwej diety. Tacy specjaliści będą w stanie ułożyć zbilansowany jadłospis dla psów z nadwagą, otyłością, chorujących na choroby nerek, zapalenie trzustki, mających niewydolność wątroby, a także alergie pokarmowe. Pomogą dobrać karmę odpowiednią do potrzeb czworonoga, zalecą suplementację, jeżeli ta okaże się konieczna i wyjaśnią, jakich zasad związanych z żywieniem należy bezwzględnie przestrzegać.
Część dietetyków weterynaryjnych odpowiada także za tworzenie receptur karm, gryzaków, przysmaków i suplementów dla psów.
Kiedy zgłosić się z psem do dietetyka?
Kiedy warto zgłosić się z psem do weterynarza dietetyka? Wtedy, gdy zdiagnozowano u niego schorzenia układu pokarmowego i wydalniczego – problemy z żołądkiem, wątrobą, trzustką, nerkami albo jelitami, nadwagę czy otyłość.
Poza tym wskazaniem do wizyty są nawracające biegunki, częste wymioty, nagły spadek wagi oraz zauważalne pogorszenie jakości sierści. Jednak w takich sytuacjach warto zacząć od kontaktu z internistą, który po wykonaniu niezbędnych badań oceni czy objawy mogą wynikać z nieprawidłowej diety, czy są wywoływane przez choroby i w razie potrzeby skieruje do zoodietetyka. Przychodnia weterynaryjna, w której nie tylko można skonsultować się ze specjalistami, lecz także przeprowadzić potrzebne testy to m.in. https://www.levet.pl
Oprócz tego usługi weterynaryjne świadczone przez dietetyków obejmują dobór karmy dla szczeniaków, psów dorosłych, w podeszłym wieku oraz mających potwierdzone alergie pokarmowe.
Jak wygląda konsultacja dietetyczna?
A jak wygląda konsultacja u psiego dietetyka? Jeżeli przeprowadza się ją stacjonarnie, co jest zalecane, specjalista ocenia sylwetkę psa, oblicza jego prawidłową wagę, zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a także kalorie. W trakcie spotkania weterynarz ustala z opiekunem czworonoga czy chce kupować karmy ogólnodostępne, czy samodzielnie przygotowywać posiłki. W tym pierwszym przypadku po dokonaniu pomiarów szczegółowo określi, ile i jakiej karmy dziennie można podawać, zaś w drugim – zaplanuje szczegółowy jadłospis. Czasami dietetyk zaleca również wykonanie dodatkowych badań z krwi, żeby dokładnie dostosować dietę do stanu zdrowia pupila.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.