Warszawski Księgowy
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zawód księgowego polega na zajmowaniu się wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych. Musi być odporny na stres, znać matematykę i aktualne prawo. Dla pracodawców liczą się u księgowych dokładność, rzetelność i poprawne wykonywanie obowiązków. Szefowie i pracownicy firm dzięki księgowym mają więcej czasu, i mniej papierkowej roboty.
Obowiązki księgowych w Warszawie
Na przestrzeni lat, prawo podatkowe i ustrój państwa bezustannie się zmieniają, dlatego księgowi muszą monitorować te zmiany by być na bieżąco z aktualnym stanem prawnym.
Księgowy to osoba pracująca w przedsiębiorstwach, korporacjach, lokalnych firmach. Czynności które wykonuje to: prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych i sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją. Zajmuje się też współpracą z instytucjami zewnętrznymi, typu ZUS, GUS, NBP.
Warto podkreślić, że wykonywanie tego zawodu jest obciążone odpowiedzialnością, ponieważ to głównie księgowi mogą ponieść kary za wszystkie możliwe błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie transakcje zawierane w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.
Kim Jest Księgowy?
Osoby które chcą zostać księgowymi są zainteresowani następującymi kierunkami studiów finanse i rachunkowość, zarządzanie, marketing i ekonomia. Nie ma jednoznacznego kierunku, wymaganego do wykonywania obowiązków w tym zawodzie, natomiast istnieją specjalne kursy do zawodu.
Ustawa Ministerstwa Finansów określa, kto i na jakich zasadach może otrzymać certyfikat księgowego. Obowiązują inne wytyczne dla osób z wyższym wykształceniem, a inne dla osób, które ukończyły kurs na księgowego. Pierwszym warunkiem jest odbycie praktyk:
- 2-letnich – osoby z wykształceniem średnim (z koniecznością zdania egzaminu Ministra Finansów),
- 3-letnich – osoby z wykształceniem wyższym (zaliczane są także do tego studia podyplomowe o specjalizacji księgowej).
Trzeba być świadomym, że wymagania wobec księgowych ulegają zmianom, dzięki temu warto inwestować w rozwój zawodowy i poszerzać umiejętności.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.