Sprężarka zmiennoobrotowa – czym się charakteryzuje?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje kompresory do podawania sprężonego powietrza w różnych procesach technologicznych. Sprężarki zmiennoobrotowe to specyficzne rozwiązanie przeznaczone do warsztatów i zakładów produkcyjnych oczekujących od urządzenia maksymalnej elastyczności roboczej.
Czym charakteryzuje się sprężarka zmiennoobrotowa?
Budowa kompresora zakłada dopasowanie wydajności na bieżąco, więc zakłady skupione na oszczędnościach energetycznych powinny iść właśnie w tym kierunku. Zmienne obroty przekładają się na niższe koszty wytworzenia sprężonego powietrza. Technologia sprawdza się powszechnie przy budowie samolotów, w sektorze elektronicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym, gdzie wymaga się podawania powietrza bez żadnych zanieczyszczeń.
Jakie parametry ocenić przed zakupem?
- czy kompresor pochodzi od bezpośredniego producenta zapewniającego długoterminową opiekę serwisową?
- kompaktowa budowa, która nie wchodzi w groźne drgania zwiększające koszty serwisowe,
- realne zużycie energetyczne w różnych trybach pracy sprężarki,
- jakość napędu falownikowego,
- wielkość zbiornika ciśnieniowego.
Elastyczność i stosunkowo niskie zużycie energetyczne
Sprężarka zmiennoobrotowa przydaje się w doraźnych zadaniach, w których często nie wiadomo, ile sprężonego powietrza się przyda. Mechanizm dopasowuje się elastycznie do warunków roboczych, a przez to oszczędza obroty silnika i zużycie energetyczne. Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje elastyczności kompresor ze zmiennymi obrotami to najlepsza propozycja na rynku występująca w standardzie dopasowanym do idei przemysłu 4.0. Optymalizacja wydajności następuje w sposób zautomatyzowany, bez problemów z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia sprężonego powietrza. To zapewnia komfort operatorowi. Rosnące koszty energii elektrycznej zmuszą przedsiębiorców do poszukiwania tańszych alternatyw technologicznych, a sprężarka zmiennoobrotowa spełnia takie założenia. Większą wydajność zapewnia odpowiedniej wielkości zbiornik. Dla większego bezpieczeństwa roboczego przyda się system chłodzenia i inteligentne sterowniki ograniczające problemy kontroli.
Wiele rozwiązań do wyboru
Na rynku występują kompresory zmiennoobrotowe o bardzo dużych gabarytach, ale też w wersjach mobilnych. Zakłady produkcyjne powinny przemyśleć perspektywy świadczenia usług, ponieważ kompresor działa nawet po wystąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Kilka słów na zakończenie
Sprężarki zmiennoobrotowe zapewniają zakładom produkcyjnym wysoki poziom elastyczności i podają wyjątkowo jakościowe sprężone powietrze. Regulacja obrotów silnika odbywa się w zautomatyzowanym procesie, a operator nie traci siły wiązki. Najlepsza praktyka przed zakupem do kontakt z bezpośrednim producentem, który udostępnia pewne gwarancje i świadczy usługi serwisowe. Kluczowa potrzeba to dostęp do oryginalnych części zamiennych, chociaż kompresory wyróżniają się dużą żywotnością. W erze coraz wyższych kosztów energii elektrycznej zmienne obroty w sprężarce okazują się strzałem w dziesiątkę.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.