Jak zostać kierowcą taxi?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Praca jako kierowca wiąże się z wysokimi zarobkami oraz możliwością pracy w nienormowanych godzinach czasu. Sytuacja jest prosta – im większe zaangażowanie taksówkarza, tym większy potencjał do osiągania wysokich wyników. Wiele osób, które planują zmienić swoją ścieżkę zawodową, zastanawiają się właśnie nad możliwością pozostania taksówkarzem. Z jakimi wymaganiami to się wiąże?
Czy własna działalność gospodarcza jest konieczna w pracy taksówkarza?
Obecnie wszystkie liczące się na rynku korporacje taksówkarskie działają w modelu B2B. Oznacza to, że taksówkarz, który jeździ dla konkretnej firmy, musi mieć własną, działalność gospodarczą. W tym celu najlepiej jest otworzyć najprostszą z form działalności gospodarczych, czyli jednoosobową działalność gospodarczą. Założenie JDG możemy wykonać bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem konkretnego formularza dostępnego w internecie. Założenie własnej firmy wiąże się, oprócz wyboru formy prawnej firmy także z wyborem kodu Polskiej Klasyfikacji Działalności, a także wyborem formy opodatkowania, która w przypadku taksówkarzy z reguły oznacza kartę podatkową. Sam proces założenia działalności gospodarczej nie jest skomplikowany i może ograniczyć się do jednego dnia realizowania działalności. Zakładając własną firmę, musimy jednak pamiętać o samodzielnym odprowadzaniu składek zdrowotnych i podatku. Nie zawsze jednak istnieje konieczność posiadania własnej działalności gospodarczej. Zgodnie z informacją zawartą na stronie: Praca Uber – Zostań kierowcą Ubera z OnlyGo, własna działalność gospodarcza nie jest konieczna, jeśli pracujemy we współpracy z partnerem. Jest to duże ułatwienie dla kierowców, którzy z jakichś powodów nie chcą zakładać własnej działalności.
Jakie wymagania musi spełniać kierowca?
Kierowca taksówki, oprócz założenia działalności gospodarczej musi także spełnić kilka innych dodatkowych formalności. Jest to między innymi uzyskanie potwierdzenia badania lekarskiego, które potwierdzi możliwość prowadzenia pojazdu. Dodatkowo kierowca powinien odbyć badania psychologiczne, a także uzyskać zaświadczenie o niekaralności. Każdy pojazd, którym będziemy poruszać się w ramach wykonywania działalności gospodarczej, musi być objęty stosowną licencją, najczęściej wydawaną przez urząd gminy. Licencja taxi uprawnia do przewozu osób na terenie miasta, gminy lub grupy kilku miast objętych daną licencją. Dokument jest ważny przez minimum 15 lat, a jego koszt w zależności od regionu miasta wynosi od 200 do 500 złotych. Dodatkowo jeśli kierowca chce jeździć np. we współpracy z firmą Bolt musi spełnić dodatkowe wymagania. Jak podaje strona https://onlygo.pl/oferta/praca-bolt kierowca Bolt zobowiązany jest do spełnienia pewnych wymagań w stosunku do swojego pojazdu. Auto musi m.in. być wyprodukowane po roku 2001 oraz zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej, a także posiadać kierownicę po lewej stronie.
Wybór pracodawcy
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy taksówkarz działa w ramach jednej z dobrze znanych korporacji taksówkarskich lub za pośrednictwem aplikacji typu Bolt czy Uber. Nie ma przeciwwskazań, by pracować w dwóch modelach jednocześnie, zapewniając sobie znacznie większy wolumen zleceń. Czy możemy jako taksówkarze pracować na własny rachunek, bez współpracy z korporacją? Oczywiście jest taka możliwość, jednak w praktyce jest to nieopłacalne.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.