Jak przygotować turbosprężarkę do regeneracji?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Turbosprężarka to rozwiązanie zdobywające coraz większą popularność wśród posiadaczy samochodów osobowych – dzięki niej można znacznie zwiększyć osiągi silnika i ograniczyć zużycie paliwa. Turbosprężarki jednak są dość delikatne, niewłaściwa eksploatacja kończy się ich usterkami, które można usunąć w procesie regeneracji. Jak przebiega przygotowanie turbosprężarki do tego zabiegu?
Wyjęcie turbosprężarki
Regeneracja turbosprężarki polega przede wszystkim na rozebraniu jej na pojedyncze części i wymianie komponentów zużytych lub uszkodzonych na nowe. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to wyjąć urządzenie z samochodu. To dość proste zadanie, z którym może poradzić sobie każdy posiadacz samochodu. Przed wyjęciem warto przepłukać układ olejowy – wystarczy dodać do oleju dedykowany produkt, a następnie uruchomić silnika na kilkanaście minut. Po wszystkim należy spuścić olej i zdemontować filtr – po tym możliwe jest wymontowanie turbosprężarki. Niektóre specjalistyczne serwisy oferują regenerację sprzętu na odległość – po wyjęciu urządzenia wystarczy je wysłać na wskazany adres. Usługę taką znajdziemy w ofercie Silesia Cars Center.
Demontaż turbosprężarki
Po wyjęciu turbosprężarkę rozkłada się na pojedyncze części. Wymaga to sporej ostrożności i znajomości konstrukcji urządzenia – brak doświadczenia oraz odpowiedniego sprzętu może spowodować powstawanie dodatkowych zniszczeń i tym samym podnosić koszt regeneracji (cena usługi zależy od tego, ile części zostanie wymienionych). Podczas demontażu specjaliści często wykonują odpowiednie oznaczenia na korpusie, które ułatwiają późniejsze złożenie turbosprężarki. Warto wiedzieć, że niektóre z części, np. uszczelki czy łożyska wymienia się przy każdej regeneracji, niezależnie od stopnia ich zużycia.
Czyszczenie części
Te z części, które nie są poddawane standardowej wymianie na nowe, należy oczyścić. Wykorzystuje się w tym celu specjalne myjki. Rozwiązaniem preferowanym w wielu serwisach są urządzenia ultradźwiękowe, które są w stanie usunąć zanieczyszczenia nawet z najdrobniejszych zakamarków, niedostępnych dla strumienia wody. Po umyciu części są dokładnie suszone, a na sam koniec poddawane piaskowaniu, która usuwa pozostałości wyjątkowo trwałych zanieczyszczeń. Czyszczenie turbosprężarki to kluczowy etap przygotowań, ponieważ pozwala ono przeprowadzić dokładne oględziny poszczególnych elementów w celu ocenienia stopnia ich zużycia lub uszkodzenia.
Po czyszczeniu specjalista ocenia stan każdego komponentu i w razie potrzeby wymienia go na nowy. Po złożeniu turbosprężarka poddawana jest testom sprawności – jeśli wynik jest pozytywny, urządzenie może zostać z powrotem zamontowane w samochodzie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.