Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Automatyzacja procesów produkcyjnych jest rzeczą nie do uniknięcia. Bałem by było powiedzieć, że to normalna konsekwencja postępu. Zamiast tego napiszemy parę słów na temat tego, co warto na ten temat wiedzieć i dlaczego automatyka przemysłowa może przełożyć się na większe zyski firmy, która zainwestuje w tę dziedzinę.
Dlaczego automatyka przemysłowa jest koniecznością?
W większości zakładów fabrycznych spora liczba procedur i procesów opiera się na czynnościach powtarzalnych. Teoretycznie ułatwia to prace, jednak w praktyce może tez narażać na błędy wynikające z rutyny, czy z opóźnionych reakcji na ewentualne niespodziewane przypadki.
Gdyby jednak roboty przemysłowe i budowa linii produkcyjnych uwzględniały w swoim oprogramowaniu reakcję na konkretne warunki i jednocześnie były ze sobą połączone w jeden wspólny system, który reagował wystarczająco szybko, całość produkcji tylko by na tym zyskała.
Innymi słowy automatyka przemysłowa przekłada się na znacznie usprawnienie przeprowadzania działań, które są mocno powtarzalne, przekładając się przy tym na znaczące podwyższenie jakości i precyzji działań.
Większa kontrola nad produkcją
Czy to jednak wszystko? Okazuje się, że nie! Biuro konstrukcyjne implementujące systemy automatyki przemysłowej może uwzględnić w projektowanych systemach cały zestaw czujników, które reagują na takie parametry, jak temperatura, napięcie itp. Można więc podłączyć czujniki optyczne, mierniki ciśnienia, czujniki indukcyjne i wiele innych sensorów. Z ich pomocą znacznie łatwiej reagować na nieprawidłowości. Jednocześnie znacząco poprawia się możliwość dopilnowania parametrów jakościowych.
Większa kontrola to wyższa jakość
Wszystko opisane powyżej sprawia, że wdrożenie rozwiązań mających na celę zwiększenie efektywności pracy, szybkości produkcji, czy wreszcie podwyższenie jakości końcowych produktów jest po prostu znacznie łatwiejsze. A to bez dwóch zdań ma przełożenie na możliwości zarobkowe zakładu – tym samym sprawiając, ze inwestycja w automatykę przemysłową nie tylko się zwraca, ale też procentuje w kolejnych latach.
Gdzie sprawdza się automatyka?
Praktycznie wszędzie, gdzie mamy do czynienia z produkcją wykorzystującą maszyny i z wykonywanymi przez nie powtarzalnymi czynnościami. Nie ważne, czy będzie to przemysł ciężki, czy lekki – automatyzacja jest czymś, co po prostu ułatwi życie osobom zarządzającym fabryką.
Warto jednak mieć na względzie, ze nawet najlepiej zaprojektowany system integrujący różne urządzenia i czujniki, powinien być odpowiednio sterowany. W tym pomoże programowanie PLC, czyli programowalnych sterowników logicznych. To właśnie z ich pomocą system może działać optymalnie, sprawnie i w przewidziany sposób – warto więc zadbać o to, aby sterowniki pochodziły od sprawdzonych dostawców i były w jak największym stopniu zoptymalizowane do zadań, do których zostały przeznaczone. Warto tez, aby uwzględniały możliwość przesyłania dużej ilości informacji w czasie rzeczywistym – bo siłą rzeczy w większości przypadków może się to okazać wręcz niezbędne.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.