Ładowarki obrotowe czy proste – czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Ładowarki teleskopowe nie bez powodu zyskały miano maszyn uniwersalnych. Ich szerokie zastosowanie m.in. w branży budowlanej, rolnictwie, przemyśle, portach lotniczych i morskich czy w usługach komunalnych jest możliwe z jednej strony ze względu na duży wybór różnych modeli, z drugiej – na ofertę osprzętu dodatkowego, który da się łatwo zamontować do maszyn. Kiedy lepiej wybrać ładowarkę obrotową a kiedy prostą?
Ładowarki teleskopowe dzielą się na dwa typy – ładowarki obrotowe i ładowarki czołowe nazywane inaczej prostymi lub sztywnymi. Zarówno jedne, jak i drugie służą do unoszenia oraz przemieszczania ładunków i mogą być wykorzystywane przez firmy działające w wielu branżach. Czym wobec tego różnią się między sobą?
Ładowarki proste a obrotowe – różnice
Ładowarki teleskopowe proste to maszyny, które mają nieruchomą kabinę z wysięgnikiem zamontowanym po prawej stronie. Charakteryzują się dużym udźwigiem maksymalnym – na rynku dostępne są modele z udźwigiem nawet do 50 ton – a jednocześnie podnoszą ładunki na znaczną wysokość. W przypadku udźwigu rzędu 5 ton maksymalny zasięg to 24 m, zaś w przypadku wspomnianych 50 ton do 14 m. W zależności od potrzeb klienci wybierają spośród ładowarek kompaktowych, standardowych, wysoko podnoszących lub przeznaczonych do dużych obciążeń.
Ładowarki teleskopowe obrotowe mają konstrukcję opartą na obrotnicy. Ten element umożliwia obrót wysięgnika wraz z kabiną operatora o 360 stopni w stosunku do pierwotnego położenia. Dzięki takiemu zakresowi ruchu da się łatwo przenosić ładunki np. pomiędzy dwoma sąsiadującymi budynkami bez konieczności przestawiania maszyny. Żeby praca tego typu zwyżki była bezpieczna, należy pamiętać o rozłożeniu podpór przednich i tylnych. Ładowarki obrotowe mogą podnosić do 13 t na wysokość do 51 m.
Inne aspekty związane z ładowarkami teleskopowymi
Warto również pamiętać, że maszyny mają różne sposoby kierowania – istnieją ładowarki, w których skrętne są wyłącznie koła przednie, ze skrętnymi wszystkimi kołami w jednej osi albo pozwalające na jazdę po przekątnej oraz różną wagę. Jeżeli szuka się ładowarki do pracy wewnątrz budynku, powinno się postawić na stosunkowo lekki model o niewielkich gabarytach mieszczący się bez problemu w ciasnych przestrzeniach np. pomiędzy regałami.
Gdzie kupić ładowarki teleskopowe do swojej firmy? Sprawdź ofertę producenta cenionego na rynku: https://www.magnith.pl
Co wziąć pod uwagę przy wyborze ładowarki?
Czym się kierować przy wyborze ładowarki? Przede wszystkim należy się zastanowić, gdzie i do czego maszyna będzie wykorzystywana. Inne potrzeby ma firma budowlana specjalizująca się w stawianiu wielopiętrowych budynków mieszkalnych, inne duże gospodarstwo rolne, inne magazyn wysokiego składowania, a jeszcze inne przedsiębiorstwo zajmujące się wycinką drzew.
Poza tym trzeba ustalić czy ładowarka przyda się do codziennych prac, czy raczej planuje się jej używać np. raz w tygodniu i jakie maksymalne ładunki powinna móc podnieść na jaką wysokość. Na podstawie tych parametrów decyduje się, który model będzie najlepszy.
W razie potrzeby można od razu dokupić również osprzęt dodatkowy – m.in. kosze, wciągarki, haki, łyżki, zaciski, żurawiki, widły czy kosiarki pozwalające na szybką zmianę zastosowania ładowarki.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.