Jak chronić piszczele podczas treningów MMA?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Trening mieszanych sztuk walki wymaga odpowiedniego przygotowania. Poza wygodnym, niekrępującym ruchów strojem zawodnicy muszą wyposażyć się w wysokiej klasy sprzęt oraz akcesoria, w tym ochraniacze. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się akcesoriom wykorzystywanym do ochrony piszczeli. Jakie ochraniacze są dostępne na rynku? Czym kierować się podczas wyboru? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części wpisu. Zachęcamy do lektury.
Czy w trakcie treningu MMA trzeba używać ochraniaczy?
Mieszane sztuki walki to sport angażujący niemal wszystkie mięśnie. Ogromna liczba technik ofensywnych i defensywnych wymusza na zawodnikach konieczność znakomitego przygotowania fizycznego całego ciała. Bezpośredni kontakt z rywalem oraz niezliczona ilość ciosów wyprowadzanych zarówno rękoma, jak i nogami prowadzi do wielu urazów. Oczywiście duży wpływ na liczbę kontuzji ma prawidłowość wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Pomimo to nawet najlepsi zawodnicy nie są w stanie uniknąć wszystkich niebezpiecznych sytuacji na macie.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Ryzyko powstawania nowych kontuzji można znacząco ograniczyć poprzez stosowanie ochraniaczy. Mimo że ich noszenie w czasie treningu nie jest obowiązkowe, to zdecydowanie zaleca się, aby z tego nie rezygnować. W przypadku osób ćwiczących mieszane sztuki walki ma to szczególnie duże znaczenie, ponieważ zawodnicy MMA jak żadni inni są narażeni na kontuzje zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała.
Ochrona nóg tak samo ważna, jak zabezpieczenie rąk
Jak już wiecie, trening MMA wymaga zaangażowania mięśni całego ciała. W związku tym zawodnik musi w równym stopniu chronić ręce oraz nogi. Podczas kopania ryzyko odniesienia urazu jest bowiem tak samo wysokie, jak w czasie wyprowadzania uderzeń rękoma. Na kontuzje szczególnie mocno narażone są piszczele, będące zaangażowane w oddawanie większości ciosów nogami. Aby uniknąć bolesnych, a czasami również bardzo groźnych stłuczeń, należy wyposażyć się w wysokiej jakości ochraniacze na tę część ciała.
Jakie ochraniacze na piszczele polecane są zawodnikom MMA?
Na rynku istnieje kilak rodzajów ochraniaczy na piszczele. Różnią się one pomiędzy sobą budową oraz przeznaczeniem. Zawodnicy MMA używają innych modeli niż osoby ćwiczące kick-boxing czy boks tajski. Do treningów mieszanych sztuk walki przeznaczone są cieńsze i mniej obudowane ochraniacze, zapewniające większą swobodę ruchów podczas stójki i walki w parterze. Modele te są dzięki temu lżejsze i lepiej dopasowane, a co za tym idzie, wygodniejsze w noszeniu. Mimo delikatniejszej budowy gwarantują znakomitą ochronę goleni. Większość z nich zapewnia także dodatkowe zabezpieczenie stóp.
Na co warto zwracać uwagę, wybierając ochraniacze na piszczele?
Wysokiej jakości ochraniacze na piszczele to podstawowy element wyposażenia każdego zawodnika trenującego mieszane sztuki walki. To gwarancja bezpieczeństwa i ochrony przed kontuzjami zarówno goleni, jak i stóp. Aby jednak akcesoria te mogły spełniać swoją podstawową funkcję, muszę być odpowiednio dobrane.
Kupiony model musi być komfortowy w noszeniu, więc przy wyborze bardzo ważny jest właściwy rozmiar oraz waga. Zbyt luźne nagolenniki będą się stale przesuwać, przez co zawodnik będzie musiał je ciągle poprawiać w czasie ćwiczeń. Z kolei za ciasne modele nie zapewnią optymalnej ochrony, a dodatkowo będą krępować ruchy w trakcie realizacji planu treningowego.
Podczas wyboru istotny jest też model ochraniaczy. Zawodnicy MMA powinni zrezygnować z obudowanych nagolenników, przeznaczonych do treningu Muay Thai. Zakup ciężkiego, nieporęcznego modelu sprawi, że trening będzie niekomfortowy, a poszczególne ćwiczenia trudne do wykonania.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.