Zgłoszenie wyjazdu za granicę – obowiązek czy dobra wola

Dłuższy wyjazd z kraju zawsze wiąże się z pewną biurokracją i dopięciem spraw organizacyjnych. Trzeba zadbać o lokum, ubezpieczenie zdrowotne, OC i wiele innych. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli nie wyjeżdżamy sami, tylko z rodziną. Niestety, wśród tego typu zadań, należy uwzględnić jeszcze jedno – powiadomić urząd gminy lub urząd miasta o naszych planach. Jakich wyjazdów dotyczy ten obowiązek?
Czy zgłoszenie wyjazdu za granicę jest konieczne?
W czasach, w których często podróżujemy, nikt nie myśli o tym, że jakikolwiek urząd powinien być poinformowany o fakcie, że chwilowo przebywamy poza granicami naszego państwa. Zmiana miejsca zamieszkania, chłonięcie kultury innego kraju, trwające nawet kilka miesięcy – taki dynamiczny tryb życia dotyczy coraz więcej Polaków i Polek. Okazuje się, że w związku z tym spoczywa na nas określony obowiązek. Spoczywa na każdym obywatelu RP oraz na cudzoziemcach, którzy:
- są zameldowani na pobyt stały lub czasowy i planują wyjechać z Polski na dłużej niż 6 miesięcy;
- są zameldowani na pobyt stały, lub czasowy i planują wyjechać z Polski na stałe.
Obowiązek zgłaszania wyjazdu doprecyzowuje ustawa o ewidencji ludności. Dla wielu osób ogromną niespodzianką może być informacja, że muszą dopełnić takich formalności. Z całkowicie zrozumiałych powodów taka konieczność może wydawać się niezrozumiała. W czasach otwartych granic poinformowanie urzędu o swoich wyjazdach wydaje się czynnością, którą można porównać do reliktu przeszłości. Niestety aktualne prawodawstwo nie pozostawia wątpliwości – informowanie o wyjeździe nie jest jedynie okazaniem naszej dobrej woli, ale naszym obowiązkiem.
Jak można zgłosić wyjazd za granicę?
Aby powiadomić stosowne organy o naszych planach, możemy wybrać jedną z dwóch dróg:
- zgłoszenie przez internet;
Stosowny formularz należy złożyć przez EPUAP. W tym celu musimy posiadać profil zaufany, który jest niezbędny w takich sytuacjach do potwierdzenia naszej tożsamości. Najszybszym sposobem na założenie profilu zaufanego, jest wykorzystanie bankowości internetowej. Bank, z którego korzystamy, potwierdził bowiem już nasze dane i z tych informacji skorzysta nowo założony profil. Inny sposób zajmuje nieco więcej czasu. Należy wypełnić specjalny formularz. Następnie, po około 14 dniach, trzeba osobiście udać się do jednego z 1500 punktów, które pozwalają na finalizację tego procesu.
- w urzędzie miasta lub gminy
Z wypełnionym drukiem należy odwiedzić odpowiedni urząd w Szczecinie lub w innej miejscowości Należy pamiętać, aby mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Jeśli zgłaszamy pobyt za granicą w czyimś imieniu, konieczne będzie również pisemne pełnomocnictwo. Dokonanie tych czynności jest bezpłatne, ale w razie składania pełnomocnictwa, należy liczyć się z kosztem 17 zł. Ten wariant jest zdecydowanie najmniej wygodną opcją i należy nastawić się na to, że proces może zająć nawet kilka godzin.
Jaka kara grozi za niezgłoszenie wyjazdu?
Rozważania na ten temat mocno utwierdzą w swoim przekonaniu osoby, które uważają, że zgłoszenie swojego pobytu za granicą jest nieporozumieniem, wynikającym z przestarzałej ustawy. W zapisach prawnych oraz na rządowej stronie internetowej znajdziemy informacje, że jest to obowiązek, którego trzeba przestrzegać. Za niedopatrzenia na tym polu jednak nic nie grozi. Kilka lat temu kara za brak poinformowania o wyjeździe została zniesiona. Prawdą jest więc wcześniejsze stwierdzenie, że jest to obowiązek, a nie dobra wola podróżującego. W praktyce jednak odpuszczenie sobie takiej dodatkowej biurokracji w żaden sposób nie zaszkodzi podróżującemu.
Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której aktualne prawo nie pozostawia wątpliwości i traktuje zgłoszenie wyjazdu jako ważną kwestię i coś, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać. Jednocześnie, osoby, które pominą ten krok, nie muszą martwić się o żadne przykre konsekwencje np. w postaci kar finansowych. Można więc przypuszczać, że wybór, którą drogę obrać, zależy w dużej mierze od czasu, jakim dysponuje podróżnik i jego postawy wobec przepisów, które obowiązują, ale są przestarzałe.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi poradami przewoźnika z Przemyśla firmą iBUS
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany