Zakwasy po treningu -wszystko, co musisz o nich wiedzieć

O tym, jak istotny jest codzienny wysiłek fizyczny, wie każdy z nas. Pozwala nam on utrzymać nasz organizm w poprawnej kondycji oraz dotlenia nasze tkanki. Warto także wspomnieć, że z roku na rok coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawy i włącza do swojej codziennej aktywności fizycznej intensywne spacery, jogging czy pływanie. Bez względu na to, jaki sport wybieramy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że następnego dnia spotka nas nieprzyjemna dolegliwość. Mowa oczywiście o zakwasach. Co warto wiedzieć na ich temat? Jak z nimi walczyć?
Zakwasy – Co to jest?
Zakwasy mogą być również nazywane zespołem opóźnionego bólu mięśniowego. W ciągu wielu lat dopatrywano się powodu, przez który ta dolegliwość się pojawia. W większości wypadków pojawia się ona na drugi dzień zaraz po treningu, może to być jednak także trzeci dzień. Zakwasy są spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym, który prowadzi do mikrouszkodzeń mięśni. Ból tego typu może utrzymywać się nawet przez tydzień, w związku z tym warto walczyć z tą dolegliwością oraz regularnie uprawiać sport, aby nasze mięśnie były stale wzmacniane.
Jak uniknąć zakwasów po treningu?
Możemy wyróżnić wiele sposobów, jednak nie możemy zapomnieć, że żaden z nich nie będzie działał w stu procentach. Bardzo dużo zależne jest od naszego organizmu, stanu zdrowia oraz oczywiście kondycji mięśni. Warto pamiętać, że im rzadziej ćwiczymy, tym większe prawdopodobieństwo, że po naszym treningu doświadczymy zakwasów. Najlepszym ze sposobów na zakwasy, jest zatem systematyczny oraz dostosowany do naszych możliwości trening, który będzie angażował tak dużo mięśni, jak to możliwe. Dlatego uniknięcie zakwasów, jest możliwe tylko wtedy, gdy wykonujemy codzienną aktywność fizyczną.
Dieta a zakwasy – jak to wygląda?
Jak się okazuje, bardzo mało osób, które trenuje, dba o właściwą dietę, a jest ona niezwykle ważna. To, co jemy, również wpływa na zakwasy, które pojawiają się po treningu. Oczywiste jest, że pewne produkty służą pracy naszych mięśni, a inne wręcz przeciwnie. Najważniejszym działaniem, jakie może pozwolić nam na uniknięcie zakwasów, to picie wystarczającej ilości wody. Każdy zdrowy oraz dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry każdego dnia. Jeśli nasz organizm będzie odpowiednio nawodniony, szansa na zakwasy drastycznie spadnie. Co więcej, są pewne produkty, które warto dodać do naszej diety, kiedy problem z zakwasami nas mocno dotyka. Należy sięgać przede wszystkim po surowe owoce oraz soki pełne witaminy C, bardzo pomocny może być również sok pomidorowy.
Najlepsze sposoby na zakwasy po treningu
Jednym ze sprawdzonych sposobów jest sauna. Jak się okazuje, wysoka temperatura rozluźnia mięśnie oraz poprawia krążenie, a co za tym idzie, zapewnia nam ulgę. Wiele osób twierdzi również, że pływanie jest świetnym rozwiązaniem. Połączenie tych dwóch metod jest niezwykle relaksujące. Gorąca kąpiel w wannie lub pod prysznicem również nam pomoże, choć znacznie lepszą opcją będzie wykorzystywanie raz ciepłej wody, a raz zimnej.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Prowadząc aktywny tryb życia sam wielokrotnie cierpiałem na tego typu dolegliwość. Z mojego doświadczenia wiem, że najlepiej działało na mnie rozciąganie przed treningiem i zimny prysznic po. Dodatkowo dzięki temu następuje poprawa krążenia!