Wylewanie posadzek betonowych – o czym musisz wiedzieć

Posadzki betonowe to kluczowy element każdego budynku. Muszą być trwałe, stabilne i służyć nam przez długie lata. Posadzki pełnią też funkcję izolacyjną – prawidłowo zaizolowana i docieplona posadzka pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia grzyba na ścianach oraz wytracania ciepła z pomieszczeń. Źle wykonana posadzka nie spełni swoich funkcji, a dodatkowo każdy błąd popełniony na tak wczesnym etapie budowy, światło dzienne ujrzy dopiero za kilka lat. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie poszczególnych zasad wylewania posadzki betonowej – aby zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Nie ważne czy wykonujemy wylewki samodzielnie, czy przy pomocy firmy budowlanej – każdy może popełnić błąd, dlatego tak istotne jest poznanie podstawowych etapów wylewania posadzki.

Etap pierwszy – izolacja posadzki betonowej
Zasadniczym krokiem, który należy wykonać jako przygotowanie miejsca pod wylewkę, jest izolacja posadzki betonowej. Posadzkę izolujemy za pomocą foli budowlanej, najlepiej atestowanej, co zwiększy gwarancję dobrej izolacji. Izolację wykonujemy w celu zabezpieczenia posadzki przed przenikaniem wilgoci do wnętrz. Spenetrowany wilgocią beton to duże ryzyko powstawania grzyba na ścianach, dlatego odpowiednia izolacja posadzki jest bardzo ważna.
Etap drugi – docieplanie posadzki betonowej
Kolejnym kluczowym etapem, który pozwoli nam utrzymać temperaturę w pomieszczeniach, to docieplanie posadzki. Wykonujemy je za pomocą styropianu lub wełny, chociaż ta jest spotykana coraz rzadziej. Aby docieplenie spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednio grube. Wynosi zazwyczaj od 5 do 15 cm, przy czym grubość zależy od różnicy poziomów między chudziakiem a drzwiami wejściowymi i tarasowymi. Istotne jest to, aby wybrać odpowiednio twardy styropian, który następnie układamy warstwowo i naprzemiennie. Pozwoli to na zminimalizowanie powstawania mostków cieplnych, przez które ucieka ciepło z pomieszczeń. Następnie wszystkie łączenia uzupełniamy za pomocą pianki poliuretanowej.

Etap trzeci – zbrojenie posadzki betonowej
Zbrojenie posadzki odpowiada za jej trwałość i wytrzymałość, jest więc kolejnym etapem, którego absolutnie nie można pominąć. Zbrojenie wykonujemy za pomocą siatki zbrojeniowej, chociaż coraz częściej wypierana jest ona przez mikrozbrojenia, czyli rozproszone włókna polipropylenowe, które dodajemy do mieszanki. Mikrozbrojenia poprawiają właściwości wylewki, minimalizują rozprzestrzenianie się pęknięć skurczowych w betonie, a także zwiększają odporność posadzki na czynniki fizyczne i atmosferyczne. Podczas zbrojenia posadzek ważne jest także użycie dybli dylatacyjnych, które zapobiegają klawiszowaniu posadzki betonowej. Dyble dylatacyjne stosowane są głównie przy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, ale warto stosować je przy każdej posadzce, aby zapobiec unoszeniu się krawędzi lub narożników posadzki na skutek skurczu betonu.
Etap czwarty – plastyfikatory
Na rynku dostępne są także specjalistyczne środki chemiczne, których zadaniem jest polepszenie właściwości fizycznych betonu. Plastyfikatory odpowiadają między innymi za przyspieszanie lub spowalnianie wiązania się betonu, czynienie go mrozoodpornym, czy poprawianie elastyczności betonu. Warto stosować plastyfikatory, ponieważ znacznie ułatwiają i usprawniają prace posadzkarskie.
Etap piąty – przygotowanie i wylewanie posadzki betonowej
Samodzielne przygotowanie mieszanki betonu, poprzez ręczne odmierzenie i wymieszanie wylewki, a następnie rozprowadzenie jej po izolacji styropianowej, to praca czaso- i pracochłonna. Kosztuje nas wiele godzin ciężkiej pracy, podczas gdy istnieje metoda szybsza i łatwiejsza. Na rynku istnieją profesjonalne agregaty do posadzek, które mieszają składniki, a następnie przygotowaną mieszankę podają we wskazane miejsce. Miksokret (mixokret), bo tak nazywa się ten agregat, to ciężka maszyna budowlana, do obsługi której potrzebne jest nie tylko doświadczenie, ale także odpowiednie uprawnienia. Najlepiej wynająć firmę posadzkarską, która ma na stanie miksokret, sprawnie przygotuje wylewki w naszym domu, a dodatkowo posprząta zostawiony po sobie bałagan. Agregat do posadzek stworzony jest po to, aby ułatwić i usprawnić prace posadzkarskie i wypełnia swoje obowiązki znakomicie.
Etap szósty – poziomowanie posadzki betonowej
Podłogi w każdym budynku muszą być równe i proste, tak aby meble nie przesuwały się samoczynnie, a człowiek nie potykał się o wzniesienia czy spadki. Dlatego właśnie konieczne jest wypoziomowanie posadzki. Do poziomowanie potrzebujemy niwelatora oraz łaty posadzkarskiej (łaty aluminiowej), za pomocą których wyrównamy wylewkę. Musimy jednak pamiętać, że chociaż poziomowanie długą łatą będzie szybsze, a zakres błędu mniejszy, to jednak operowanie dwumetrową linijką wymaga nie lada wprawy.
Etap siódmy – zacieranie posadzki betonowej
Zacieranie posadzki wykonujemy w momencie, kiedy stając na posadzkę, but zatopi się na około 3 mm. Konieczne jest stosowanie butów lub klapek posadzkarskich, które uchronią wilgotną wciąż posadzkę przed uszkodzeniami. Do zacierania posadzek potrzebujemy pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Praca za pomocą pacy jest łatwa, ale jednocześnie zajmuje bardzo dużo czasu i energii, dlatego o wiele lepszą opcją jest wypożyczenie elektrycznej zacieraczki, dzięki której zakończymy prace posadzkarskie o wiele szybciej, a skutek będzie lepszy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą posadzkarską https://sklep.techbau.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.