Używany rower – dlaczego warto? Gdzie kupić?

Własne dwa kółka to wolność i ogromna przyjemność z jazdy. Wiatr we włosach, świeże powietrze i poprawiająca humor aktywność fizyczna dają wiele radości. Jeśli zastanawiasz się właśnie, czy warto kupić rower, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak!
Nie musisz mieć do tego kilku tysięcy złotych, choć oczywiście droższe, profesjonalne rowery dają duży komfort jazdy. Dziś możesz kupić w pełni sprawny, używany rower już za kilkaset zł. Dlaczego warto zdecydować się na jednoślad z drugiej ręki? Gdzie szukać takich rowerów?
Czy warto kupić używany rower?
Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od Twoich preferencji i trudno byłoby zakładać, że każdy, kto zdecyduje „kupię używany rower”, będzie z tej decyzji zadowolony. Niemniej wtórny rynek jest w przypadku rowerów bardzo rozbudowany i na pewno warto sprawdzić, co oferuje. Dlaczego?
Na pierwszym miejscu należy wymienić to, co najbardziej zauważalne w przypadku rowerów z drugiej ręki – niższą niż w sklepach cenę. Dla osób, dla których oszczędzanie pieniędzy jest priorytetowe, to zatem najlepsze rozwiązanie. Można wybierać spośród różnych półek cenowych. Używane egzemplarze są nawet o połowę tańsze niż nowe. Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze modele np. używane rowery z Niemiec czy Holandii, mogą wymagać wizyty w warsztacie i doinwestowania w wymianę zużytych części, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Taki przegląd roweru warto zrobić też dla naszego bezpieczeństwa.
Kolejną kwestią do rozważenia jest to, jak planujemy użytkować rower, czy chcemy codziennie dojeżdżać do pracy, a może będzie on potrzebny jedynie w wybrane weekendy, sporadycznie. Dobrym wyborem jest używany rower dla dziecka. Przykładowo taki na 14-calowych kołach może w kolejnym roku okazać się zbyt mały. Można założyć, że dziecięcy jednoślad to nie jest wieloletnia inwestycja. Co więcej, gdy dzieci uczą się jeździć, rower jest bardziej narażony na zarysowania, otarcia, szybciej się niszczy. Kupno używanego egzemplarza na początek rowerowej przygody malucha to zatem bardzo praktyczne rozwiązanie.
Gdzie kupić używany rower?
Po używany rower górski, szosowy, trekkingowy czy każdy inny można wybrać się do komisu. „Używki” w swojej ofercie ma także część sklepów rowerowych i warsztatów. W zdecydowanej większości takie rowery są w pełni sprawne i gotowe do jazdy, ale cena może być nieco wyższa, niż kiedy na własną rękę znajdziesz rower bezpośrednio u prywatnego sprzedawcy.
Strony do wystawienia ogłoszeń są pełne jednośladów w różnych cenach. W internecie z pewnością napotkasz na wiele ofert w swojej okolicy. Szukaj ich na portalu popularnym, prostym w obsłudze i bezpiecznym. Takie cechy ma np. strona abc.pl. Ogłoszenia, które są tu publikowane, można łatwo filtrować wg lokalizacji, a także zakresu cenowego i wg stanu. Sortowanie zgodnie z preferencjami użytkownika – od najtańszych, najdroższych albo najnowszych rowerów – ułatwia przeglądanie ogłoszeń.
Portal abc działa całkowicie za darmo – umożliwiając przeglądanie ofert i ich publikację bez jakichkolwiek opłat. Na stronie nie trzeba też podawać wielu danych, a więc użytkownicy są mniej narażeni na działalność internetowych oszustów. Do założenia konta, służącego do wystawiania ogłoszeń, wystarczy podać jedynie imię i adres e-mail, natomiast, aby wyszukiwać ogłoszenia, nie trzeba nawet się logować. Portal ma ogólnopolski zasięg, ale działa lokalnie. Możesz zatem umawiać się ze sprzedającymi w dogodnym dla Ciebie miejscu i czasie, dokładnie obejrzeć rower.
Ogłoszenie o sprzedaży roweru na abc.pl znajdziesz w sekcji Sport i hobby, w podkategorii rowery.
Nim sfinalizujesz transakcję, dokładnie obejrzyj pojazd. Stan wizualny to dopiero początek. Zwróć uwagę na ramę – jeśli ma małe otarcia czy zarysowania, to nic złego, ale jeśli wgniecenia czy pęknięcia są znaczne, lepiej wybrać inny egzemplarz. Dobry stan łańcucha, kół i opon, płynnie wchodzące biegi, sprawne hamulce to sygnały, że rower jest wart uwagi.
Warto też podpisać papierową umowę kupna-sprzedaży. Jeśli sprzedający nie dysponuje dowodem zakupu roweru w sklepie, a egzemplarz wygląda prawie jak nowy, dobrze jest też sprawdzić, czy jednoślad nie pochodzi z kradzieży. Można to zweryfikować w najbliższym komisariacie policji. Jeśli okaże się, że rower widnieje w policyjnej bazie, będzie zarekwirowany.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany