Udrażnianie rur – czy można to zrobić na własną rękę?

Problem z niedrożnością rur najczęściej pojawia się w kuchni lub łazience. W kuchni zazwyczaj usunięcie usterki jest trudniejsze. Dlaczego tak się dzieje? Niedrożność rur w kuchni jest zazwyczaj spowodowana poprzez resztki jedzenia oraz zalegający tłuszcz. Do nagromadzenia tłuszczu zazwyczaj dochodzi na długich poziomach kanalizacyjnych, gdzie występują małe spadki lub niekiedy w ogóle ich nie ma. Szczególnie w blokach możemy napotkać inny problem. Jest to zbyt duża odległość zlewów od pionów kanalizacyjnych. W łazienkach zator może być spowodowany np. przez nagromadzone włosy lub piasek, które dostały się do środka. Co powinno Cię zaniepokoić? Jakie są objawy zatorów?
Domowe sposoby na udrażnianie rur
Jakie objawy ze strony instalacji domowej powinny Cię zaniepokoić? Jeżeli zobaczysz np. bulgotanie w brodziku lub umywalce, najprawdopodobniej oznacza, to, że w pewnym miejscu zaczyna robić się zator. Niektóre awarie wymagają specjalistycznej interwencji, ale czasami możemy poradzić sobie z drobnymi usterkami na własną rękę.
Poniżej podamy Ci sposoby na samodzielne udrożnienie rury. Jeżeli nie podziałają, skontaktuj się z zaufanym hydraulikiem. Awarie hydrauliczne Wrocław to miejsce, w którym znajdziesz najlepszych specjalistów, którzy poradzą sobie nawet z naprawdę złożonym problemem.
Sposoby na samodzielne udrażnianie rur
Jeżeli w instalacji domowej pojawi się zator, możesz spróbować usunąć go na własną rękę. W tym celu sięgnij po:
- Ocet oraz sodę
Odpływy kanalizacyjne warto co jakiś czas wyczyścić przy pomocy sody oczyszczonej oraz octu spirytusowego. Jak to zrobić? Do odpływu wsyp około ¾ szklanki sody i zalej ją ½ szklanki octu. Następnie odpływ szczelnie zakryj korkiem, odczekaj około pół godziny. Po upływie tego czasu zlej odpływ obficie gorącą wodą. Wprawdzie soda i ocet mogą nie poradzić sobie z poważnymi zatorami. Jednak z pewnością taki zabieg jest dobrym działaniem profilaktycznym. Wykonywany regularnie, uchroni rury przed zatorem.
- Sito na odpływ oraz czyszczenie syfonów
Jeżeli chcesz zapobiec zatorom w kanalizacji, należy regularnie czyścić syfony znajdujące się pod urządzeniami sanitarnymi. Są one wykonane z plastiku, dlatego bardzo łatwo je zdemontować, wyczyścić oraz zamontować ponownie. Warto stosować również gęste sito zakładane na odpływ w zlewie brodziku czy wannie. Dzięki temu do odpływu nie przedostaną się resztki pokarmu, włosy lub inne zanieczyszczenia.
- Przepychaczka i sprężyna
Przepychaczka to proste urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu. Przepychaczka zazwyczaj wykonana jest z gumowego kielicha z drewnianym uchwytem. Jak używać przepychaczki? Kielich przyciska się do odpływu, zasysając go, a następnie odciąga. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie.
W domu warto mieć również sprężynę. Sprężyną nazywa się zwinięty drut stalowy z ostrą końcówką, zakończony korbą. Urządzenie wprowadza się do zatkanej rury przy jednoczesnym kręceniu korbą. W momencie, gdy stalowy drut trafi na zator, rozbija go dzięki ostrej końcówce. Sprężyna jest dobrym rozwiązaniem przy zatorach powstających głębiej. Na rynku sprężyny są dostępne w wielu rozmiarach. Jednak nie zaleca się stosowania sprężyny w przypadku sedesów. Bardzo łatwo jest bowiem je uszkodzić przy użyciu tego narzędzia.
- Środki do udrażniania rur
Na rynku dostępnych jest również wiele środków do udrażniania rur. Należą do nich proszki, granulki czy żele do udrażniania rur. Kupując taki środek, należy pamiętać, aby stosować go zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.
Przed zastosowaniem takiego preparatu zaleca się sprawdzenie, do jakiego rodzaju instalacji można stosować dany środek. Nie wszystkie preparaty są uniwersalne i mogą uszkodzić rury. Do uszkodzeń może dojść także na skutek wprowadzenia zbyt dużej ilości żrących substancji chemicznych.
Przedstawione powyżej metody powinny pomóc w pozbyciu się niewielkich zatorów. Jeżeli jednak awaria jest poważniejsza, dobrze jest nie usuwać jej na własną rękę. W zamian za to warto skontaktować się z zaufanym hydraulikiem. Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach, hydraulik Wrocław Krzyki będzie świetnym wyborem. Wykwalifikowany specjalista z doświadczeniem usunie nawet skomplikowane awarie.
źródło zdjęcia: freepik.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.