Transport odpadów niebezpiecznych, podstawowe zasady

Odpady niebezpieczne to takie, które zagrażają środowisku. Należy składować je i transportować oraz utylizować w ściśle określony sposób. Jest on zawarty w przepisach prawa, których nieprzestrzeganie wiąże się z karami finansowymi. Jakie są podstawowe zasady transportu odpadów niebezpiecznych? Jak składować oraz przechowywać odpady płynne i stale? Gdzie przekazuje się zgromadzone odpady?
Zgodnie z definicją odpady niebezpieczne są to takie odpady, które przez wzgląd na swoje właściwości chemiczne oraz fizyczne w sposób realny bądź potencjalny zagrażają organizmom żywym oraz środowisku naturalnemu. Niebezpiecznym odpadem jest każdy odpad, który powstał na skutek działalności człowieka. Może to być na przykład produkt uboczny procesów technologicznych, skażony sprzęt po działalności wytwórczej lub urządzenie wykorzystywane przy unieszkodliwianiu toksycznych substancji. Podstawowymi źródłami niebezpiecznych odpadów są odpady medyczne, środki farmaceutyczne, pozostałości rozpuszczalników, materiały pirotechniczne i wybuchowe, zużyty sprzęt elektroniczny, a także oleje oraz substancje oleiste. Do grupy odpadów niebezpiecznych zaliczamy odpady o różnym stanie skupienia: gazy, ciecze lub ciała stałe.
Transport odpadów niebezpiecznych w zależności od rodzaju
Odpady zaliczane do grupy odpadów niebezpiecznych muszą być składowane i transportowane w sposób określony przepisami prawa. Ich przewozem zajmują się wyspecjalizowane firmy oferujące kompleksową usługę: transport odpadów niebezpiecznych i utylizację lub przekazywanie do utylizacji wyspecjalizowanej jednostce – w zależności od zakresu działalności. Jak przebiega transport w zależności od rodzaju odpadu?
Odpady płynne takie jak szlamy i emulsje są transportowane auto-cysternami posiadającymi pompy wysysające. Pozostałe odpady składowane są i transportowane w specjalnych pojemnikach oraz kontenerach. Są przewożone transportem specjalistycznym, przystosowanymi pojazdami. Odbiór odpadów jest zwykle realizowany po podpisaniu umowy z wyspecjalizowaną firmą – po zapełnieniu posiadanych zbiorników. Te często również są dostarczane rzez firmę na początku współpracy, po podpisaniu umowy. U umówionym terminie firma odbiera zapełnione zbiorniki i podstawia na ich miejsce puste. W umowie określona jest minimalna jednorazowa partia, która może być zgłoszona do odbioru. Po zgromadzeniu określonej ilości odpadu umawiane są termin i miejsce odbioru.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany