Tkaniny, które szkodzą skórze twojego dziecka.

Delikatna skóra twojego dziecka potrzebuje specjalnego traktowania. Skoro pielęgnujesz ją, stosując apteczne dermokosmetyki dla dzieci, z równie dużym zaangażowaniem musisz zadbać też o garderobę malucha. To nie bez znaczenia co nosi twoje dziecko, tkaniny kiepskie jakościowo mogą mieć bardzo negatywny wpływ na skórę, podrażniając ją i osłabiając. Zrezygnuj z syntetycznych dodatków oraz tkanin o wątpliwym pochodzeniu, które w procesie produkcji poddawane są obróbce chemicznej, wywołującej bardzo szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Jakie tkaniny należy omijać szerokim łukiem, a jakie są najbardziej wskazane na wrażliwej skóry malucha?
Tkaniny naturalne a tkaniny syntetyczne
Tkaniny różnią się między sobą składem, który jest bezpośrednio związany z pochodzeniem włókien. Włókna, które powstają w sposób naturalny w przyrodzie, mogą mieć pochodzenie roślinne (bawełna, len) lub zwierzęce (wełna owcza, alpaka, kaszmir). Pozostałe włókna powstają w sposób sztuczny, całkowicie zależny od człowieka – co oznacza, że są efektem skomplikowanej obróbki chemicznej, zakładającej ludzką ingerencję.
Tkaniny naturalne, ze względu na swoje pochodzenie, odznaczają się wieloma unikalnymi właściwościami. Są oddychające, a zatem zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra się nie poci i nie przegrzewa. Cechuje je również duża wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury, co pozwala na pranie nawet w 90℃ – w zależności od rodzaju włókna i innych czynników, takich jak aplikacje na materiale. Są dość odporne na różne czynniki chemiczne i silne detergenty, a ponadto mają świetne właściwości termoizolacyjne, nie elektryzują się i dobrze chłoną wilgoć.
Włókna syntetyczne wytwarzane są w całości przez człowieka. Produkuje się je z polimerów, które w warunkach naturalnych nie występują. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe, ale na tym właściwie kończą się ich zalety. Cechuje je bowiem bardzo niski współczynnik odprowadzania wilgoci i słaba cyrkulacja powietrza, co w praktyce oznacza, że w ubraniu z syntetycznego włókna ciało bardzo łatwo i szybko się poci, ponieważ nie jest przewiewne. Ponadto, tkaniny te są mało odporne na wysokie temperatury i łatwo się palą, co stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Tkanina tkaninie nie równa
Pomimo swoich unikalnych właściwości, włókna naturalne mogą się między sobą bardzo różnić. Jest to wynikiem częstej ostatnio praktyki wprowadzania do obrotu tkanin gorszej jakości, stosowanej przez niektórych producentów odzieży. Informacja o naturalnym składzie na metce ubrania, nie zawsze jest tożsame z bardzo dobrą jakością. Wiele zależy bowiem od pochodzenia samego włókna i sposobu jego uprawy. Na konwencjonalnych plantacjach bawełny stosuje się często bardzo duże ilości środków owadobójczych i sztucznych nawozów o chemicznym składzie. Mikrocząsteczki tych bardzo niebezpiecznych związków chemicznych przenikają do samej rośliny i działają drażniąco na skórę w czasie kontaktu z tkaniną, złożoną z włókien tej rośliny.
Tkaniny, najbardziej wskazane dla dziecka, a z których najlepiej zrezygnować
Kupując ubrania i akcesoria dla dziecka, wybieraj zawsze tkaniny o naturalnym składzie. Zrezygnuj z domieszek syntetycznych włókien, które nie sprzyjają delikatnej skórze twojego malucha, mogą ją podrażniać, a nawet przyczyniać się do powstawania problemów alergicznych. Poza tym, syntetyki są niewygodne w użytkowaniu, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza i termoizolacji, przez co dziecko może odczuwać w nich dyskomfort termiczny. Z tego względu, najbardziej polecanym materiałem dla dzieci będzie bawełna i jej wszelkie odmiany. W zależności od sposobu obróbki, możemy wyróżnić muślin bawełniany, flanelę, muślin double gauze, jersey, dresówkę, wafel bawełniany, czy korę bawełnianą. Tkaniny te są bardzo przyjemne w dotyku, miękkie i delikatne, a różnica ta jest łatwo wyczuwalna.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.