Surowce chemiczne wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym

Surowce chemiczne w przemyśle farmaceutycznym objęte są surowymi wymaganiami pod względem czystości oraz cech technicznych, które muszą być zachowane w procesie produkcji. Producenci surowców chemicznych muszą stosować się do obowiązujących norm ISO (ISO14000, ISO9001). Wśród substancji dla tej gałęzi przemysłu znajdują się na przykład: soda kaustyczna i kwas solny, które służą do produkcji kremów, żeli, maści, kapsułek. A także tlenochlorek fosforu czy trójchlorek fosforu. To tylko przykłady surowców chemicznych niezbędnych dla przemysłu farmaceutycznego. Surowce chemiczne należą do substancji czynnych oraz pomocniczych to znaczy: adsorbenty, podłoża maściowe, substancje wypełniające, wiążące, powlekające, poślizgowe.
Surowce chemiczne dla przemysłu farmaceutycznego – kwasy, soda kaustyczna
Kwas solny i soda kaustyczna należą do surowców chemicznych często wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków. Obydwa składniki używane są, jako regulatory pH, wpływające na szybkość reakcji chemicznych. Wprowadzając do procesu produkcyjnego takie surowce tworzone są następujące substancje: kwas salicylowy, kwas askorbinowy, polopiryna, kwas para-aminobenzoesowy.
Kolejnym surowcem chemicznym dla przemysłu farmaceutycznego jest kwas monochlorooctowy. Należy on do półproduktów i jest wykorzystywany w wielu procesach syntezy organicznej. Znalazł zastosowanie do produkcji leków takich jak: ibuprofen, witaminy, kofeina, glicyny itd. Chlorek tego kwasu jest prekursorem epinefryny.
Makrogole – surowce chemiczne często stosowane w przemyśle farmaceutycznym
Kolejnymi surowcami chemicznymi, które przeznaczone są dla przemysłu farmaceutycznego są makrogole z grupy polietylenoglikoli, będące składnikami pomocniczymi. Służą one do wytwarzania maści, dermokosmetyków, leków, emulsji oraz wielu innych produktów z tej branży. Zadaniem makrogoli jest wzbogacenie cech różnych płynów to znaczy: poprawienie lepkość kremów oraz maści. Działają także, jako rozpuszczalniki i pełnią rolę pośredników rozpuszczania substancji czynnych. Makrogole posiadają zdolność absorbowania wody podczas procesu łączenia substancji aktywnych, dlatego w farmacji są stosowane, jako środki wiążące. Ich duża przydatność dla produktów farmakologicznych wiąże się z możliwością dokładnego rozprowadzenie użytych w procesie produkcji substancji i osiągnięcia jednolitej konsystencji końcowego produktu.
Benzoesan benzylu w przemyśle farmaceutycznym
Benzoesan benzylu charakteryzujący się właściwościami utleniającymi, wykazuje działanie przeciwbakteryjne a także odkażające i złuszczające naskórek. Inne właściwości to stymulowanie procesów ziarninowania i syntezy kolagenu. Dzięki temu jest często wykorzystywany do produkcji środków przeciwtrądzikowych, bierze udział w hamowaniu namnażania się bakterii beztlenowych. Nadtlenek benzoilu ogranicza ilość zaskórników i niweluje wykwity zapalne. Ten surowiec chemiczny przyczynia się do usprawnienia dostarczania tlenu do tkanek, warstwy rogowej naskórka, gdzie jest metabolizowany i wydalany z moczem.
Niezbędne surowce chemiczne do produkcji leków
Na surowce konieczne do tworzenia aktywnych składników farmaceutycznych składają się następujące substancje: monochlorobenzen (organiczny związek chemiczny), ortodichlorobenzen (związek organiczny, silny płynny rozpuszczalnik), trójchlorek fosforu (nieorganiczny związek chemiczny o ostrym zapachu), tlenochlorek fosforu (związek chemiczny do syntezy leków). Monochlorobenzen oraz ortodichlorobenzen wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym na przykład do syntezy farmaceutyków na wątrobę, epilepsję, tarczycę. Znalazły zastosowanie do produkcji witaminy B6 i paracetamolu.
Tlenochlorek fosforu oraz trójchlorek fosforu okazały się przydatnymi substancjami reagującymi zawierającymi fosfor w ważnych reakcjach fosforylacji, są odczynnikami chlorującymi oraz aktywatorami w reakcjach sprzęgania. To pochodne organicznego związku chemicznego zawierającego azot tzn. izochinoliny w przemyśle farmaceutycznym używane są do produkcji leków. Wymienione surowce chemiczne cechują się wyjątkową czystością a także aktywnością chemiczną, z tego powodu są często wprowadzane do produkcji farmaceutyków.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.