Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, zwana również pedodoncją, zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zębów dzieci i młodzieży – zarówno mlecznych, jak i stałych. To niezwykle ważna dziedzina stomatologii, ponieważ prawidłowa kondycja uzębienia w młodym wieku przekłada się na ogólne zdrowie organizmu i jego prawidłowy wzrost. Zaleca się, aby pierwsza wizyta dziecka miała miejsce około 8. miesiąca życia, gdy rozpoczyna się ząbkowanie. Specjaliści pedodoncji muszą mieć odpowiednie, przyjazne usposobienie, w związku z grupą pacjentów, z którą pracują.
Czym dokładnie zajmuje się stomatologia dziecięca?
Zdrowy uśmiech dziecka powinien być priorytetem każdego rodzica. Im szybciej rozpocznie się regularne wizyty u stomatologa dziecięcego, tym mniejsze ryzyko chorób zębów i przyzębia, a także wad zgryzu w przyszłości. Jak wspomniano, pedodonta zajmuje się zarówno profilaktyką i higienizacją jamy ustnej młodego pacjenta, jak i diagnostyką i leczeniem już rozwiniętych schorzeń.
Prewencja
W pierwszej kolejności należy omówić prewencję schorzeń jamy ustnej, co jest tak istotne w przypadku dzieci i młodzieży. Znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Stomatologia dziecięca obejmuje regularne kontrole uzębienia dziecka, dzięki czemu ma możliwość wykrycia wczesnych zmian, np. próchnicowych. Na wizycie pedodonta nauczy dziecko jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak szczotkować zęby i wyjaśni, dlaczego w ogóle warto to robić. Cały instruktaż – w zależności od wieku pacjenta – prowadzony jest w formie zabawy lub wyzwania. Takie wizyty są ważne nie tylko z tego względu. Sprawiają, że dziecko znacznie lepiej czuje się w środowisku medycznym. W późniejszym wieku nie będzie się bać wizyt u dentysty, nawet jeśli zaplanowane będzie dłuższe leczenie.
Diagnostyka
Diagnostyka jest bardzo ważna w przypadku wszystkich wad zgryzu oraz innych chorób zębów i przyzębia. W pierwszym przypadku specjalista oceni stan zębów, ich ułożenie i ilość. Ważne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które ukaże także ułożenie korzeni zębów. Dzięki temu można podjąć decyzję o optymalnej metodzie leczenia, np. czy wystarczy ruchomy aparat ortodontyczny, czy należy założyć stały. Dokładna ocena uzębienia jest ważna aby ustalić, czy zęby stałe wyrzynają się prawidłowo, na jakim etapie rozwoju znajduje się próchnica lub z czego wynika nadmierne ślinienie się. Etap diagnostyki jest całkowicie bezbolesny.
Leczenie
Stomatologia dziecięca zajmuje się leczeniem między innymi:
- kamienia nazębnego
- próchnicy
- wad zgryzu
- zaburzeń ząbkowania
- zębów zatrzymanych
- chorób błony śluzowej jamy ustnej (np. nadżerki, afty)
- ukruszeniem, pęknięciem zęba
Do pedodonty warto udać się z dzieckiem w przypadku każdego problemu z zębami. Leczenie prowadzone jest w miłej, sympatycznej atmosferze, przez co dziecko nie czuje strachu. W zależności od planowanych zabiegów można użyć całkowicie bezpiecznego dla najmłodszych pacjentów gazu rozweselającego. Jednocześnie gabinet stomatologa dziecięcego jest przystosowany do grupy wiekowej pacjentów – często jest kolorowy, posiada wesołe dodatki, a pacjent otrzymuje naklejkę lub drobną nagrodę na odwagę. Warto, aby gabinet posiadał kącik zabaw, w którym dziecko może spędzić czas, gdy stomatolog będzie omawiał z rodzicem dalsze etapy leczenia.
Tekst powstał przy pomocy specjalisów z BeautyDental
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany