Rodzaje mezoterapii – wybierz najlepszy zabieg dla siebie

Mezoterapia to zabieg medycyny estetycznej, który umożliwia poprawienie wyglądu i stanu skóry dzięki mechanicznej stymulacji oraz dostarczeniu do komórek substancji odżywczych. Salony kosmetyczne oferują różne rodzaje mezoterapii, między innymi mezoterapię igłową, mikroigłową, próżniową oraz bezigłową. Czym się od siebie różnią? Na jakie problemy warto je stosować? Omówimy to w naszym poradniku.
Mezoterapia igłowa
To najbardziej powszechna metoda mezoterapii. Polega na wstrzyknięciu do naskórka indywidualnie dobranego koktajlu substancji odżywczych oraz witamin, które wzmagają procesy regeneracyjne, stymulując komórki to odbudowy. Podczas zabiegu nakłucia wykonuje się w odstępach 1-3 mm od siebie, a wykorzystuje się do tego miniaturową igłę. Zabiegi mezoterapii igłowej stosuje się w leczeniu wielu problemów skórnych, takich jak: przebarwienia skóry, redukcja zmarszczek, łojotok, osłabienie włosów, wypadanie włosów, czy cellulit. Sprawdzi się też w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz w usuwaniu objawów, związanych z wiekiem, długotrwałą ekspozycją na słońce czy używkami. Komfort podczas zabiegu zapewniają specjalne maści znieczulające miejscowo, dzięki czemu jest on niemal bezbolesny.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa, inaczej mezoterapia frakcyjna wykonywana jest za pomocą dwóch rodzajów urządzeń. Pierwszy to roller, który ma postać obrotowego wałka, wyposażonego w niewielkie igły i w rączkę. Drugie urządzenie – Dermapen – przypomina ,,długopis” z jednorazowym kartridżem wyposażonym w igły służącym do nakłuwania. Umożliwiają one wykonanie nawet 80 000 nakłuć na minutę, wnikając do głębokości od 0,5 do 3 mm. Mechaniczna stymulacja skóry pobudza procesy regeneracji, a podawany w czasie zabiegu kwas hialuronowy dodatkowo ją nawilża.
Dzięki temu metoda ta doskonale się sprawdza na większych powierzchniach skóry i pozwala skutecznie walczyć z takimi problemami jak blizny, rozstępy oraz łysienie.
Mezoterapia próżniowa
Mezoterapia próżniowa to rodzaj mezoterapii igłowej, który wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, wyposażonego w multi-igłę, pozwalającą skrócić czas trwania zabiegu. Zapewnia ona także aplikację preparatów na równą głębokość, co gwarantuje najlepsze efekty. Ponadto, próżniowy system podawania koktajlu witaminowego sprawia, że zabieg ten jest prawie bezbolesny i nie powoduje skutków ubocznych. Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest sama ,,próżnia”, pozwalająca na to, by powstała blokada przepływu zwrotnego. Funkcja ta nie tylko zapobiega ewentualnym stratom preparatu, który przy wyborze tej metody jest w całości podany w głąb skóry, ale również blokuje cofanie koktajlu oraz krwi w czasie iniekcji.
Efekty metody próżniowej są zauważalne już po pierwszym zabiegu. Co więcej, ta innowacyjna technologia, polegająca na próżniowym zasysaniu skóry sprawia, że po wykonaniu zabiegów nie ma krwiaków i siniaków, a metoda ta jest bezpieczna także dla delikatnej skóry w okolicach oczu.
Mezoterapia bezigłowa – dla delikatnej cery
Mezoterapia bezigłowa jest najmniej inwazyjnym rodzajem mezoterapii. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się zjawisko elektroporacji i elektroforezy.
Elektroporacja polega na oddziaływaniu krótkich impulsów napięcia elektrycznego na komórki i tkanki skóry, zwiększają przepuszczalność cery. Elektroforeza natomiast to zjawisko fizyczne, w którym podczas transportu prądu stałego dochodzi do przenoszenia substancji jonowych przez skórę. Oba te procesy zachodzą w tym samym czasie, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie ilości oraz głębokości penetracji aplikowanych substancji aktywnych. Zabieg ten nie uszkadza błon komórkowych, a pozwala na doprowadzenie cząsteczek preparatów kosmetycznych w odpowiednie miejsca. W niektórych przypadkach w trakcie wizyty wykorzystywane są dodatkowo ultradźwięki. Za ich pomocą w tkankach skóry powstaje nieduże nadciśnienie, zwiększające dodatkowo przepuszczalność błon komórkowych. Produkty przemiany materii są wtedy wydalane z łatwością, zaś istotne składniki – łatwiej przyswajane. Symultaniczne działanie elektroporacji i ultradźwięków sprawia, że w głąb skóry docierać mogą również związki wielocząsteczkowe, które w innych warunkach nie byłby w stanie dotrzeć aż tak głęboko.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.