Radca prawny – kiedy zgłosić się do niego po pomoc?

W ostatnich latach zmiany w prawie dokonują się stosunkowo często. Co więcej, ilość przepisów jest tak duża, że trudno być na bieżąco i orientować się w aktualnych zapisach. Kłopotliwe są także sytuacje, w których prawo nie określa w sposób jednoznaczny możliwych konsekwencji czy możliwości. Radca prawny to osoba, która może pomóc i udzielić porady prawnej.
Kim jest radca prawny?
Radcą prawnym może zostać każdy, kto ukończył studia prawne i zdobył tytuł magistra. Oprócz dyplomu niezbędne jest posiadanie aplikacji radcowskiej w Polsce. Są to dodatkowe trzy lata nauki i kończą się pisemnym egzaminem składającym się z aż pięciu części. Zakres pytań obejmuje wszystkie zagadnienia związane z prawem, takie jak prawo karne, administracyjne, cywilne, rodzinne oraz gospodarcze. Pojawić się mogą także pytania o etykę zawodu.
Jak widać, wiedza radcy prawnego jest bardzo rozległa i z powodzeniem można udać się do niego po poradę zamiast do adwokata. Co ciekawe, istnieją wyjątki, które umożliwiają wykonywanie tego wolnego zawodu bez aplikacji radcowskiej. Skorzystać z nich mogą osoby m.in. z tytułem profesora czy doktora bądź ich doświadczenie zawodowe jest odpowiednio długie i zdobywane na odpowiednim stanowisku.
Jakie sprawy rozwiązuje radca prawny?
Do radcy prawnego można zgłosić się w przypadku chęci wysłuchania porady prawnej albo sporządzenia konkretnej umowy bądź dokumentu. Nierzadko radcę prawnego wybiera się też do reprezentowania klienta przed sądem. Nie tylko osoby fizyczne mogą korzystać z usług radcy. Często o konsultacje proszą różne instytucje, przedsiębiorstwa albo urzędy administracyjne. Konsultacja zazwyczaj dotyczy tworzenia regulaminów, opinii prawnych bądź wsparcia w negocjacjach.
Czym różni się radca prawny od adwokata?
Przede wszystkim różnica polega na pozostaniu w stosunku pracy przez radcę prawnego. Jeżeli podejmie on taką decyzję o zatrudnieniu, to nie będzie w stanie reprezentować klientów we wszystkich sprawach. Przykładowo rozprawy dotyczące spraw karnych i karnoskarbowych trzeba będzie skierować do adwokata, a nie radcy prawnego. Adwokaci mają z góry narzucone założenie własnej działalności gospodarczej. Radcy prawnego szukać można w kancelariach prawnych oraz spółkach. Kolejną różnicą jest ubiór. Adwokaci noszą togi z zielonym żabotem, natomiast radcy prawni mają żabot w kolorze niebieskim – dzięki temu łatwo odróżnić ich w sądzie.
Na kogo się zdecydować?
Wszystko zależy od charakteru sprawy, w której potrzebna jest reprezentacja w sądzie. W przypadku zwykłej porady prawnej, czy wsparcia w tworzeniu dokumentów, można zgłosić się do radcy albo adwokata. Tak naprawdę duże znaczenie powinny mieć opinie i recenzje klientów o wybranych przez nich pełnomocnikach czy obrońcach. To one dają najlepszy obraz tego, czy kandydat jest kompetentny i posiada niezbędną i szczegółową wiedzę do rozwiązania problemu.
Bez względu na to, czy decyzja padnie na radcę prawnego, czy adwokata, to porada powinna być kompleksowa, pełna i szczegółowa – bez względu na specyfikę danego problemu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.