Półautomat spawalniczy

Półautomaty spawalnicze to urządzenia szerzej znane pod nazwą migomat. Skąd pochodzi ta nazwa? Oczywiście od technik spawania MIG/MAG, do których został stworzony. Półautomaty spawalnicze są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych urządzeń do spawania. Znajdują zastosowanie nie tylko w domach, ale również firmach wielu branż: budowlanych, motoryzacyjnej, ślusarskiej, konstruktorskiej i wielu innych.
Wszędzie tam gdzie może zachodzić konieczność spawania elementów stalowych, migomaty sprawują się wyśmienicie. Odpowiadają za to ich poręczne rozmiary, duże możliwości oraz stosunkowo prosta obsługa, pozwalające na łatwe spawanie.
Półautomat spawalniczy
Półautomaty spawalnicze to urządzenia szerzej znane pod nazwą migomat. Skąd pochodzi ta nazwa? Oczywiście od technik spawania MIG/MAG, do których został stworzony. Półautomaty spawalnicze są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych urządzeń do spawania. Znajdują zastosowanie nie tylko w domach, ale również firmach wielu branż: budowlanych, motoryzacyjnej, ślusarskiej, konstruktorskiej i wielu innych. Wszędzie tam gdzie może zachodzić konieczność spawania elementów stalowych, migomaty sprawują się wyśmienicie. Odpowiadają za to ich poręczne rozmiary, duże możliwości oraz stosunkowo prosta obsługa, pozwalające na łatwe spawanie.
Jak wybrać półautomat spawalniczy?
Kupując swój pierwszy migomat, możemy stać przed wieloma dylematami. Jaką firmę wybrać? Jakie parametry powinno mieć urządzenie? Który model będzie najlepszym wyborem do naszych potrzeb? Jakie źródło zasilania powinny mieć półautomaty spawalnicze, aby korzystanie z nich było wygodne oraz ekonomiczne? Nie mamy co do tego wątpliwości. Najlepszym wyborem będzie półautomat spawalniczy inwerterowy. Technologia inwerterowa przed laty była nowością. Występowała nie tylko w migomatach, ale również w klimatyzatorach. Jej niewątpliwą przewagą nad innymi technologiami było znacznie mniejsze zużycie prądu, a tym samym niższe koszta eksploatacyjne. Dziś migomat inwerterowy jest łatwo dostępny i występuje w wielu modelach. Można go zakupić również w naszym sklepie.
Co jeszcze jest ważne, kiedy kupujemy półautomat spawalniczy inwerterowy?
Bez względu na to, czy kupujesz migomat do prostych zadań domowych czy do swojej firmy, z której będzie używany na co dzień, najważniejsza jest bezpieczna i bezawaryjna praca urządzenia. Za nią odpowiada natomiast wysoka jakość urządzenia oraz gwarancja i serwis gwarancyjny. Jeśli półautomat spawalniczy ma być Twoim narzędziem pracy, warto wybrać urządzenie od firmy, która ma świetnie rozbudowany serwis i oferuje korzystne warunki gwarancji. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jeśli Twój półautomat się zepsuje, serwis szybko będzie mógł dojechać na miejsce i naprawić urządzenie.
Jaką moc powinien mieć półautomat spawalniczy?
Nie należy wybierać urządzeń ze zbyt niską mocą. W przyszłości może się okazać że migomat nie będzie wystarczający do nowych zadań. Można przyjąć że na spawanie stali grubości 1 mm potrzeba ok. 30 do 40 amperów. Optymalnym wyborem dla migomatu warsztatowego jest moc 200 amperów. Jeżeli urządzenie ma nam służyć do użytku domowego, powinno wystarczyć już 160 amperów. Zasada jest prosta – im wyższa moc wyrażona w amperach, tym grubszą stal będzie można spawać.
Półautomaty spawalnicze i cykl pracy
Kolejny ważny parametr, którego nie można bagatelizować przy wyborze urządzenia to cykl pracy. W przypadku nieprofesjonalnego używania migomatu, wystarczający będzie 40% cykl pracy. Dla profesjonalistów polecamy natomiast półautomaty spawalnicze z wydajnością 60%, idealne do większych prac i spawania grubszej stali. Dla migomatów mających moc ponad 220 amperów, polecamy urządzenia zasilane na tzw. siłę, czyli na 400V. W przypadku mocy poniżej 220 amperów, wystarczający jest półautomat inwerterowy na 230V.
Kolejny ważny parametr, którego nie można bagatelizować przy wyborze urządzenia to cykl pracy. W przypadku nieprofesjonalnego używania migomatu, wystarczający będzie 40% cykl pracy. Dla profesjonalistów polecamy natomiast półautomaty spawalnicze z wydajnością 60%, idealne do większych prac i spawania grubszej stali. Dla migomatów mających moc ponad 220 ameprów, polecamy urządzenia zasilane na tzw. siłę, czyli na 400V. W przypadku mocy poniżej 220 amperów, wystarczający jest półautomat inwerterowy na 230V.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany