Pełna księgowość czy podatkowa książka przychodów i rozchodów – od czego to zależy?

Początkujący przedsiębiorcy stają przed wyborem sposobu rozliczania prowadzonej przez nich działalności. Dla wielu z nich jest o bardzo poważny problem, głównie ze względu na brak odpowiedniej wiedzy dotyczącej możliwości, z których mogą skorzystać. W jaki sposób stwierdzić, która opcja jest lepsza — pełna księgowość, czy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Jak wybrać odpowiednią metodę rozliczania się?
Decyzja dotycząca formy opodatkowania jest jedną z bardzo ważnych kwestii, na które powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca. To między innymi od niej uzależniony jest sposób prowadzenia księgowości przez firmę. Właściciele firm mają dwie możliwości w tym zakresie. Jest to księgowość:
- pełna,
- uproszczona, czyli podatkowa książka przychodów i rozchodów.
Część przedsiębiorców zobowiązana jest jednak do wyboru konkretnego sposobu rozliczenia. Wynika to z narzuconych przez państwo przepisów prawnych. Dotyczy to przede wszystkim spółek o charakterze kapitałowym, spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz wszystkich innych, których dochody za poprzedni rok przekraczały 1,2 miliona euro. Zmuszone są one do prowadzenia pełnej księgowości.
Na czym polega pełna księgowość?
Pełna księgowość to rozbudowany i bardzo dokładny sposób prowadzenia ewidencji przedsiębiorstwa. Dzięki jej zastosowaniu w możliwe jest bardzo dokładne rozliczanie przychodów oraz rozchodów w firmie, wraz z zobowiązaniami podatkowymi. Stosunkowo wysoka złożoność w tym przypadku pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji na temat finansów w firmie. Do najważniejszych zalet prowadzenia pełnej księgowości zalicza się między innymi:
- pełną kontrolę i analizę wydatków, kosztów oraz przychodów,
- dostępność wszelkich informacji dotyczących poszczególnych operacji,
- możliwość korzystania z polityki rachunkowości dopasowanej do przedsiębiorstwa.
Czym jest księgowość uproszczona?
– „Księgowość uproszczona pozwala na rozliczanie się z urzędem za pomocą kilku prostych sposobów. Zaliczyć można do nich między innymi kartę podatkową, czy podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Umożliwia to prowadzenie jasnych i przejrzystych dla właściciela rejestrów uwzględniających informacje na temat sytuacji finansowej firmy” — tłumaczy specjalista z Biura Rachunkowego AKRO S.C.
Do zalet uproszczonej księgowości zaliczyć można:
- przejrzystość, która nie wymaga znajomości skomplikowanych procedur,
- niskie koszty związane z prowadzeniem dokumentacji.
Czy małe przedsiębiorstwo może korzystać z pełnej księgowości?
Małe przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z zaawansowanych rozwiązań, jakie oferuje pełna księgowość. Należy jednak zwrócić uwagę, że koszt prowadzenia takich dokumentów bywa zazwyczaj zdecydowanie droższy niż w przypadku księgi przychodów i rozchodów. Dlatego też zaledwie niewielki odsetek małych przedsiębiorstw decyduje się na bardziej skomplikowaną formę rozliczeń.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany