Ogród w zgodzie z naturą. Jak pielęgnować ogród ekologicznie?

Ekologiczne pielęgnowanie ogrodu jest obecnie w modzie. Związane jest to przede wszystkim z tym, że w ten sposób dba się nie tylko o własne dobro, ale też o otaczające ludzi środowisko. Takie działania nie należą jednak do najłatwiejszych, dlatego trzeba się do nich dobrze przygotować. Prace związane z ekologicznym pielęgnowaniem ogrodu należy rozpocząć od troski o glebę. Ziemia jest przecież najważniejszym elementem całego ekosystemu. Zdrowa gleba sprzyja uprawom różnorodnych warzyw, dzięki czemu w swoim ogrodzie można stworzyć mały warzywniak lub też miejsce, w którym będzie się uprawiało zioła.
Jak ekologicznie pielęgnować ogród? Kilka sprawdzonych porad
Jeśli właściciele ogrodów chcą zadbać o to, aby ogród był pielęgnowany ekologicznie muszą zwrócić uwagę na to, aby nie przekopywać ziemi na zbyt dużej głębokości. Najlepiej robić to rzadko, ale precyzyjnie i przemyślanie. Zamiast tego można częściej ściółkować. Przynajmniej raz na kilka lat można użyć w swoim ogrodzie przekompostowanego obornika. Można też odejść od tego i zdecydować się na zastosowanie jego granulowanej formy. Wszystko będzie zależało oczywiście od samych zainteresowanych oraz od ilości wolnego czasu i zaangażowania. Glebę powinno się też podlewać biohumusem.
Kluczem do sukcesu dla większości osób może być również założenie kompostownika. Można do tego wykorzystać:
- jesienne liście,
- drobne patyki ogrodowe,
- organiczne resztki pożywienia z kuchni,
- skoszoną trawę.
Tak przygotowany kompost można dodawać oczywiście do gleby lub też używać go jako ściółki. Kompost jest niezwykle cennym nawozem ogrodniczym, a przy okazji sprzyja środowisku. Powstaje bardzo szybko, a przy okazji nie jest kosztowny i niesie za sobą wiele zalet. Zawiera w sobie bardzo cenną próchnicę, dlatego można z niego śmiało korzystać w zastępstwie popularnego obornika.
Ekologiczne pielęgnowanie ogrodu – zrezygnowanie z chemicznych preparatów
Ekologiczne pielęgnowanie ogrodu można rozpocząć przede wszystkim od zrezygnowania z różnego rodzaju chemicznych preparatów. Korzystając z preparatów nieselektywnych można co prawda zwalczyć szkodliwe organizmy, ale przy okazji zadziałać niekorzystnie na bogatą faunę. Stosowanie chemicznych środków można ograniczyć do minimum, ponieważ właściciele ogrodów uznają czasami, iż są one w takich miejscach niezbędne. Lepiej jednak je ograniczać i zastępować naturalnymi preparatami lub też własnymi wyrobami. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z naturalnych polepszaczy glebowych. W ten sposób poprawia się m.in. jakość użytkowanej gleby. Można w nich także znaleźć wiele kwasów humusowych oraz mikroorganizmów.
Przygotowanie miejsca dla pożytecznych owadów
Niektórzy uważają, że owady są w ogrodach czymś złym i zupełnie niepotrzebnym. Oczywiście wiele zależy od tego, o jakich konkretnie owadach się mówi. Niektóre z nich są bardzo pożyteczne, ponieważ odpowiadają m.in. za udane przeprowadzenie procesu zapylania. Warto przygotować dla nich w ogrodzie miejsce, a więc wykorzystać do tego patyki, liście, zarośla lub też krzewy. W ten sposób owady będą mogły solidnie pracować, a ogród jedynie na tym zyska. Do sprowadzenia pożytecznych owadów do własnego ogrodu można wykorzystać np. odpowiednio dobrany pokarm. Najlepiej zaaranżować ogród na kwitnącą łąkę, wtedy owady będą czuły się w nim najwygodniej. Dostosowanie się do powyższych porad sprawi, że każdy właściciel ogrodu będzie w stanie ekologicznie pielęgnować swój ogród. Później taką wiedzę można przekazywać w świat, np. bliskim znajomym.
O Autorze
Artykuł powstał przy współpracy z Naturlo, ekologicznym internetowym sklepem ogrodniczym.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany