Odkurzacz bezworkowy

Coraz częściej kupujemy odkurzacze bezworkowe, a ich procent w sprzedaży rok rocznie wzrasta. Są nowoczesne, łatwe w obsłudze i mają jeden przeważający aspekt nad odkurzaczem workowym – nie trzeba wydawać pieniędzy aby kupić kolejne worki, papierowe czy kilkukrotnego użytku. To gwarantuje niższe koszty utrzymania i niwelują konieczność pamiętania aby zapewnić na czas kolejny, zapasowy worek.
Jak działa odkurzacz bezworkowy?
Odkurzacz bezworkowy działa na zasadzie naturalnie występującej w naturze – mechanizm cyklonowy, siłę odśrodkową i grawitację ziemską. Zassane powietrze z nieczystościami wpadają do komory odkurzacza, gdzie są wprawiane w ruch wirowy, jak cyklon czy trąba powietrzna. Pęd powietrza rozpoczyna się na górze komory i jest prowadzony w dół, przez środek wiru. Powstająca siła odśrodkowa powoduje naturalne opadanie nieczystości na dno pojemnika. Powietrze jest oczyszczone, dla pewności przepuszczone przez filtr i wydmuchane na zewnątrz odkurzacza. Z tego powodu odkurzacz bezworkowy jest często nazywany cyklonowym – działa jak cyklon.
Zalety odkurzaczy bezworkowych
Rodzaj bezworkowy odkurzaczy jest bardzo praktyczny dla tych, które co rusz sprzątają mieszkanie i nie chcą ciągle wymieniać worków. Jest też perfekcyjną propozycją dla właścicieli zwierzaków, bo prawdą jest, że sierść szybciej zapycha ścianki worka i przyspiesza potrzebę jego wymiany na kolejny, a to obniża efektywność i zwiększa koszty eksploatacji.
Dodatkowo, poprzez częste usuwanie zebranych zanieczyszczeń w zbiorniku nie ma siedliska bakterii i roztoczy, które z czasem mogłyby wydawać nieprzyjemny zapach i obniżać komfort przebywania w mieszkaniu. Stąd opcja opróżnienia odkurzacza w dowolnym momencie, po każdorazowym użyciu może być czynnikiem przeważającym w decyzji, jaki odkurzacz kupić.
Dzięki prześwitującej obudowie i widocznym zebranym śmieciom szybko zweryfikujemy stan napełnienia pojemnika oraz czy przypadkiem nie zgarnęliśmy czegoś cennego, czego potem będziemy szukać.
Zalety i wady odkurzaczy bezworkowych
+ brak obowiązku sprawdzania zapełnienia worka
+ brak konieczności regularnego kupowania i wymiany worków
+ stała wysoka siła ssania, nawet gdy pojemnik jest prawie pełny
+ częste opróżnianie pojemnika pozwala uniknąć namnażania się bakterii
+ łatwe sprawdzenie zawartości pojemnika, pod kątem tego czy coś ważnego nie zostało zassane, np. monety, kolczyki
– odkurzacze bezworkowe są przeważnie głośniejsze
– podczas opróżniania pojemnika narażamy się na styczność z wysypywanymi śmieciami i kurzem
Jednakże odkurzacze bezworkowe nie są rekomendowane do użytku przez wszystkich. Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla alergików, którzy podczas wyrzucania śmieci mają niestety spory kontakt z uczulającymi, drobnymi pyłkami kurzu. Może to także wadzić osobom, które preferują, by czyszczenie odkurzacza zajmowało jak najmniej czasu i nie mają bardziej skomplikowanej sytuacji w domu, jak na przykład zwierząt gubiących sierść. Inną wadą modeli bezworkowych może być ich głośna praca, która przeciętnie jest wyższa niż w odkurzaczach workowych.
Autor publikacji: współautorem publikacji jest https://www.ranking-odkurzacz.pl – ranking odkurzaczy
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
ja polecam roombę 🙂 najlepszy gadżet w domu lepszy od zmywarki 🙂 sprząta rewelacyjnie