Narzędzia deweloperskie na przykładzie chrome

Codzienna praca programistów opiera się na testowaniu i poprawianiu kodów, narzędzi i programów. Poprawki robione w kodzie oraz kilkukrotne odświeżanie zazwyczaj jest zbyt mało efektywne. Jak sprawdzić dane wysyłane do innej strony? Czy da sie w łatwy sposób powtórzyć wysłane żądanie? Pomocne w takich działaniach są narzędzia deweloperskie.
Czym jest narzędzie deweloperskie?
Narzędzie deweloperskie, to wbudowane narzędzie, które jest w większości przeglądarek. Pozwala nam ono na debugowanie, a także edytowanie niektórych plików i nanoszenie dowolnych poprawek, które następnie można w prosty sposób wprowadzić do kodu. Dostęp do narzędzia deweloperskiego możemy uzyskać za pomocą, takich kombinacji przycisków, jak:
- F12
- Ctrl + Shift + I
- a także po przyciśnięciu chrome menu, kolejno wybierając Więcej urządzeń > Narzędzia dla programistów
Narzędzia deweloperskie, składają się z podstawowych zakładek:
- Elements – jest to miejsce, które pozwala nam na sprawdzenie, dodanie, usunięcie lub edytowanie elementu
- html, a także css. Dzięki niemu mamy także podgląd podpiętych eventów.
- Cobsole – ta zakładka pozwala nam na wykonanie kodu, a także w łatwy sposób możemy go debugować przez umieszczenie w kodzie console.logów
- Sources – pozwala na debugowanie za pomocą breakpointów oraz podgląd kodu
- Network – jest to miejsce, w którym możemy sprawdzić wysłane żądania oraz prędkość ładowania, bądź otrzymane zwrotki.
- Perfomance – to miejsce do analizowania ładowanych elementów
- Memory – daje możliwość sprawdzenia pamięci, którą się zużywa oraz do wykrywania wycieków
- Application – pozwala na inspekcje zasobów, które są ładowane przez stronę
- Security – jest to sekcja związana z bezpieczeństwem, która daje możliwość sprawdzenia certyfikatu, a także problemów, które są z nim związane
Jeśli chcesz znać więcej i interesuje Cię nauka programowania oraz narzędzia dla programisty, przemyśl kurs programisty. Odwiedź tę stronę i poznaj kurs gita: https://kursgita.pl.
Kompresja tekstu, czym jest i na czym polega?
Kompresja tekstu jest jednym ze sposobów, który pozwoli nam poprawić wydajność tekstu. Kompresja polega na zmniejszeniu rozmiaru pliku tekstowego przed wysłaniem go do sieci. Działa na zasadzie spakowania folderu zanim zostanie on wysłany pocztą e-mail, po to by zmniejszyć jego rozmiar. Przed włączeniem kompresji powinniśmy sprawdzić czy zasoby tekstowe są kompresowalne. Jak powinno być to zrobione? Po tym jak zostanie wykonany raport należy kliknąć zakładkę sieć, następnie po lewej stronie pod wierszem z napisem „filter” musimy zaznaczyć okienko „Use Large Request Rows”. Tym sposobem w kolumnie „Size” pojawią się dwie wartości liczbowe. Pierwsza z tych wartości jest rozmiarem nieskompresowanego zasobu, druga przedstawia rozmiar zasobu, który jest pobierany w trakcie ładowania WWW. Zdarza się, że dwie wartości są takie same, wtedy nie są kompresowane, gdy są wysyłane przez sieć. Innym sposobem jest sprawdzenie tego elementu, to kliknięcie w dowolny plik z listy, a kolejno kliknięcie w zakładkę „Headers”. W ten sposób otrzymamy informację o konkretnym pliku, w której ważna jest dla nas linijka content-encoding. Jeśli nie posiadamy takiej, znaczy to, że nasz plik nie jest kompresowalny, jeśli po dwukropku znajduje się informacja gzip, deflate, bądź br, co znaczy, że możemy nasz plik poddać kompresji. Byśmy mieli możliwość skompresowania tekstu, musimy dodać do kodu następujący do pliku zarządzającego przesyłem danych na serwerze.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany