Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Czas na założenie aparatu ortodontycznego
Leczenie ortodontyczne najczęściej polega na założeniu na zęby aparatu ortodontycznego – stałego lub ruchomego. Obecnie nie trzeba nawet mieć na swoich zębach tradycyjnych drutów, ale niemalże niewidoczny aparat lub nakładkę znajdującą się od wewnętrznej ich strony. Najnowsze aparaty mogą być zdejmowane podczas jedzenia i czyszczenia zębów, spania. Jest to duża wygoda, ułatwienie i na dodatek oszczędność czasu, bo leczenie ortodontyczne przy ich użyciu ulega skróceniu. Chodzi tutaj o aparaty lingwalne i językowe.
Jeśli nie chcemy afiszować się z takim ustrojstwem na uzębieniu jak druciany aparat stały, ale móc komfortowo się uśmiechać na co dzień i komunikować, warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez nowoczesną stomatologię. Koszt leczenia takim aparatem ortodontycznym będzie wyższy, ale komfort użytkowania i życia również. Mamy jeszcze do wyboru aparaty ruchome, które pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie. Ten stały zakłada ortodonta i ściąga dopiero po zakończeniu leczenia. Modele ruchome nosi się zazwyczaj przez kilkanaście godzin dziennie, w zależności od zaleceń lekarza. Dostępne są ich różne rodzaje, dobierane do wady zgryzu.
Przechodzimy do leczenia ortodontycznego
Decydując się na leczenie ortodontyczne, należy zacząć od konsultacji z lekarzem, czyli od wywiadu lekarskiego, co służy ocenieniu wady zgryzu i przyczyny jej powstania. Ortodonta wykonuje badanie jamy ustnej, ogląda twarz pacjenta z każdej strony, oceniając jej symetrię. Musi sprawdzić nie tylko stan uzębienia, ale całej jamy ustnej, łącznie z językiem i śliniankami. Niezbędne jest wykonanie badania wewnatrzustnego, ocenienie zgryzu, układu tkanek i szczęki. Wszystko to służy do wykrycia wszelkich nieprawidłowości, z którymi trzeba uporać się w pierwszej kolejności, czyli jeszcze przed złożeniem aparatu ortodontycznego. Nierzadko konieczne okazuje się być w pierwszej kolejności wyleczenie zębów. Wykonywane są badania takie jak pantomogram i cefalogramem.
Drugim etapem jest omówienie planu leczenia ortodontycznego na podstawie wyników zleconych badań. Warto wiedzieć, że stanowi on dokument prawny wymagający podpisania, a więc jest pewnego rodzaju umową. Określa się w nim harmonogram wizyt, koszt, czas leczenia. Ortodonta proponuje pacjentowi różne rodzaje metod leczenia, aparatów ortodontycznych. Informuje go również o wszystkich wskazaniach, zaleceniach. Trzeci etap leczenia ortodontycznego dotyczy założenia aparatu na zęby. Pacjentowi pozostaje stosowanie się do wytycznych i przychodzenie regularnie na wizyty kontrolne. Stanowią one czwarty etap leczenia ortodontycznego, a piątym jest zdjęcie aparatu. Na koniec czeka pacjenta retencja i utrwalenie leczenia, czyli szósty etap.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.