Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej?

Kamera samochodowa stała się ważnym dodatkiem bez którego wielu kierowców już nie wyobraża sobie życia. Jest istotna nie tylko ze względu na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale przydaje się również jako potencjalny dowód w sprawach takich jak kolizje, które wymagają rozstrzygnięcia. Obecnie na rynku znajduje się wiele propozycji, od tych poniżej 100 PLN, do tych powyżej 800 PLN, które zawierają wiele dodatkowych opcji i udogodnień. Jak dokonać dobrego wyboru, aby nie przepłacić? Które funkcje są niezbędne, a które są tylko nieistotnym dodatkiem?
Które funkcje są niezbędne, a które nie?
Rozważając wybór kamer warto zadać sobie pytanie: czego właściwie oczekujemy od zestawu nagrywającego? Z pewnością rozsądnym wyborem będzie zdecydowanie się na urządzenie, który posiada dodatkowy wideorejestrator umieszczany na tylnej szybie. Pozwoli to na rejestrację obrazu nie tylko z przodu samochodu, ale również za nami co może okazać się przydatne podczas kolizji.
Wiele modeli wyposażonych jest np. w funkcję ostrzegania przed fotoradarami lub przemęczeniem kierowcy, czy nawet asystenta pasa ruchu. Są to jednak opcje, które z reguły nie przydają się podczas codziennej jazdy, a w niektórych sytuacjach, mogą stanowić dodatkowe utrudnienie.
Co jest najważniejsze w wyborze kamery samochodowej?
Przede wszystkim jakość obrazu. Wpływa ona na możliwość odczytania numerów z tablic rejestracyjnych, a na tym najbardziej nam zależy. Powinniśmy zwracać uwagę zwłaszcza na to, jaka jest jakość obrazu w warunkach skrajnych, czyli np. w ostrym słońcu lub półmroku. Dodatkowo warto sprawdzić na to jak kamery zachowują się w przypadku nagłej zmiany oświetlenia. Uwaga! Wiele modeli nie sprawdza się w przypadku, kiedy w nagrywanym aucie zastosowane jest oświetlenie LED, podobnie w przypadku mocnego oświetlenia ksenonowego. Wówczas tablice stają się nieczytelne.
Oczywiście należy zwrócić również uwagę na parametry. Wbrew powszechnej opinii najwyższa rozdzielczość nie zawsze gwarantuje najlepszą jakość obrazu. Wpływa na to również kilka innych czynników takich jak:
- Liczba klatek na sekundę. Wpływa to na płynność rejestrowanego obrazu, uważa się, że optymalnie kamera samochodowa powinna mieć 30 kl/s lub więcej;
- Wartość przysłony. Wpływa to zwłaszcza na jakość obrazu nagrywanego nocą, polecane są f/1.8, f/1.6 lub większe;
- Zastosowana matryca. Dobry producent matrycy użytej w danym urządzeniu gwarantuje lepsza jakość nagrania.
- Pole widzenia. Im większe tym lepiej. Idealnie, jeżeli kamera nagrywa nie tylko pojazd przed nami, lecz także pobocze.
Warto tez zwrócić uwagę na rozmiar kamery oraz sposób jej mocowania w samochodzie. Wiele modeli montuje się tylko na przyssawkę koło lusterka inne są przyklejane do szyby. Jednak aby kamery nie przesłaniały w żadnym stopniu widoczności podczas jazdy, producenci często sięgają po coraz nowocześniejsze rozwiązania takie jak nakładka z kamerą na lusterko. Coraz popularniejsze są również kamery samochodowe w ramce, które są elementem obramowania tablic rejestracyjnych, a więc nie widać ich, a obraz nagrywany jest z odpowiedniego poziomu.
Wybór kamery samochodowej – podsumowanie
Niezależnie od tego jakim jesteś kierowcą – lepiej dmuchać na zimne i posiadać zabezpieczenie w postaci tego małego gadżetu. Obecnie na rynku występuje szeroki wachlarz modeli, które już za niewielkie pieniądze pozwalają rejestrować nagrania i zadbają o komfort Twojej jazdy.
Źródło zdjęć: freepik.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany