Na co zwracać uwagę w momencie wybrania gotowego projektu domu

Wybór projektu domu jednorodzinnego to poważna sprawa, nie tylko dlatego, że realizacja jest sporą inwestycją finansową. To miejsce ma być naszym domem, azylem i przez całe dziesięciolecia dawać komfort nam i naszym bliskim. Dziś przyglądamy się kwestiom, o których warto pamiętać przed ostateczną decyzją.
Wybór gotowego projektu domu jednorodzinnego
Gotowe projekty domów pozwalają szybciej rozpocząć prace budowlane (nie musimy czekać, aż specjalista zrealizuje plan od zera) oraz pozwalają na oszczędność pieniędzy. Wiele osób dostrzega te oraz inne zalety, związane z takim wariantem i preferuje gotowiec od projektu indywidualnego. Rzetelne biura projektowe, takie jak np. Dominanta, starają się zaproponować swoim klientom wiele atrakcyjnych rozwiązań, dzięki którym mają oni swobodny wybór. Dzięki wizualizacjom, zdjęciom z budowy oraz fotografiom zrealizowanych planów, klientowi jest dużo łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Pod uwagę musi wziąć jednak nie tylko kwestie wizualne.
Projekt domu jednorodzinnego – co wziąć pod uwagę?
1. Kwestie techniczne
Przy wyborze projektu domu jednorodzinnego należy upewnić się, czy jest on dopasowany do wcześniej przeprowadzonej analizy planu miejscowego/warunków zabudowy, które ustalane są przez gminy. Koniecznie musimy mieć też pewność, że realizacja projektu będzie uwzględniać wytyczne aktualnych przepisów Prawa Budowlanego. O te dwie kwestie nie trzeba będzie się martwić, jeśli wybierzemy projekt domu jednorodzinnego w rzetelnym, profesjonalnym biurze projektowym. Tacy specjaliści dbają o takie dopasowanie planu, żebyśmy mogli dostać pozwolenie na budowę.
2. Podstawowe kwestie konstrukcyjne
Wśród gotowych projektów domów jednorodzinnych znajdziemy warianty parterowe oraz takie z poddaszem. Pierwsza opcja sprawdzi się świetnie, jeśli dysponujemy większą działką. Warto zaznaczyć, że realizacja takiego projektu zachodzi sprawniej niż realizacja domu z poddaszem użytkowym lub wielopiętrowego. W tym drugim rozwiązaniu łatwiej jest natomiast wydzielić strefę dzienną, dostępną dla gości, i strefę prywatną, do której dostęp mają głównie domownicy.
3. Dodatkowe pomieszczenia
Nawet jeśli mamy już upatrzony projekt domu jednorodzinnego z idealnie usytuowanym salonem i atrakcyjnym rozmieszczeniem innych pomieszczeń, zwróćmy uwagę również na dodatkowe przestrzenie. Chociaż nie myślimy o nich na samym początku selekcji projektów, mają duży wpływ na to, jak nam się będzie korzystało z takiego domu. Do takich dodatkowych przestrzeni można zaliczyć np. spiżarnię. Niektóre osoby preferują, żeby znajdowała się ona blisko kuchni, albo była z nią połączona. Inni wolą takie miejsce do przechowywania mieć w podpiwniczeniu. Istotne są również pomieszczenia gospodarcze oraz kotłownia. To pierwsze przyda się nam, jeśli chcemy dysponować oddzielnym schowkiem np. na sprzęt do opieki nad grodem. Kotłownia jest natomiast niezbędna, jeśli planujemy ogrzewanie z pomocą paliwa stałego.
Źródło: https://www.dominanta.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany