Maseczki ochronne – z jakiej tkaniny szyć, na co zwrócić uwagę?

Maseczki ochronne to jeden z podstawowych środków ochrony osobistej. Obecnie w wielu miejscach popyt na maseczki przewyższa podaż. W części sklepów dostępne są tylko modele jednorazowego użytku. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne uszycie maseczki ochronnej z posiadanych w domu materiałów. Jakie tkaniny nadają się do szycia maseczek do użytku własnego i na sprzedaż? Na co zwrócić uwagę, wybierając gotową maseczkę? Poznajmy odpowiedzi na te pytania.
Len i bawełna – naturalna maseczka ochronna
Najlepsze będą tkaniny z naturalnych włókien. Lniane i bawełniane tkaniny oraz dzianiny zapewnią barierę ochronną, a zarazem pozwolą swobodnie oddychać. Jeśli nie posiadamy w domu materiału, można wykorzystać stare pościele, T-shirty lub chustki. Wystarczy wyciąć z nich prostokąt o wymiarach 15 x 25 cm i zagiąć lekko krawędzie. Górną i dolną zszywamy, a po bokach wszywamy pętle z gumki. Materiały syntetyczne nie nadają się do szycia maseczek, ponieważ słabiej przepuszczają wilgoć i powietrze.
Gotowe maseczki – jednorazowe czy wielorazowe?
Najbardziej sterylnym rozwiązaniem są maseczki jednorazowe, które po zdjęciu wyrzucamy. Aby ograniczyć ilość odpadów, możemy także wybrać maseczkę wielokrotnego użytku. Konieczne jest jej wypranie w gorącej wodzie przed następnym użyciem. Następnie warto wyprasować ją gorącym żelazkiem. Kupując gotowe maseczki, powinniśmy zwrócić uwagę na ich szczelność – nie powinny odstawać od twarzy. Należy także zapoznać się z instrukcją prawidłowego zakładania zdejmowania maseczek, dostępną na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Nakaz noszenia maseczek od 16.04.2020
Od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Dzięki temu nieświadomi nosiciele koronawirusa, którzy przechodzą infekcję bezobjawowo, nie zarażą innych przechodniów. Najlepiej w tym celu sprawdzi się maseczka ochronna, lecz dozwolone jest także zakrywanie twarzy szalikiem lub chustką. Noszenie samych maseczek jest natomiast wymagane w niektórych miejscach pracy (np. dla pracowników sklepów).
Kiedy i gdzie należy zakrywać usta i nos?
- przemieszczając się pieszo lub jakimkolwiek pojazdem – nie dotyczy samochodu, gdy siedzą w nim wyłącznie osoby współzamieszkujące
- w sklepach, placówkach handlowych i na targowiskach
- w czasie obrzędów religijnych sprawowanych w kościele
- w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, sądach, biurach czy placówkach edukacyjnych)
- na klatkach schodowych, w windach i innych miejscach wspólnych.
Maseczek nie muszą nosić dzieci do 4 roku życia oraz osoby, których stan zdrowia nie pozwala na ich użytkowanie lub samodzielne zakładanie i zdejmowanie. Nie jest także wymagane zakrywanie ust i nosa na prywatnych posesjach, balkonach i tarasach.
Podsumowując, warto dodać, że nakaz noszenia maseczek wynika z troski o zdrowie obywateli. Każdy z nas powinien chronić siebie i osoby przebywające w swoim otoczeniu, stosując skuteczne środki ochrony przed zakażeniem.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Niestety przyszło nam na co dzień chodzić w maseczkach. Większość z nich jest kiepsko dostosowana. Guma ciągnie za uszami, nie ma usztywnień na nos i są po prostu nie wygodne. Przez zakupem upewnijmy się z czego są wykonane i czy nie będą uprzykrzać nam życia w codziennych obowiązkach.