Laserowy resurfacing skóry – jakie efekty można uzyskać?

Resurfacing skóry to zabieg coraz bardziej popularny w rodzimych gabinetach medycyny estetycznej. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim spektakularnym efektom, które są widoczne niemal natychmiastowo. Wiązka lasera o odpowiedniej mocy i długości umożliwia pozbycie się m.in. zmarszczek, przebarwień, pozostałości po trądziku oraz rozszerzonych porów. Ze względu na dużą skuteczność, każda renomowana klinika dermatologii ma ten zabieg w swojej ofercie.
Na czym polega laserowy resurfacing?
Resurfacing skóry polega na termicznym podgrzaniu skóry za pomocą specjalnych laserów ze skanerem frakcyjnym lub prądem frakcyjnym RF. Wskutek tych działań, skóra ulega częściowemu odparowaniu (w ok. 20%), przez co staje się gładsza i bardziej elastyczna.
Resurfacing zaliczany jest do zabiegów frakcyjnych, a więc procedur o minimalnym stopniu inwazyjności. Zasadniczo dzielą się one na ablacyjne i nieablacyjne. Zabiegi frakcyjne nieablacyjne przeprowadzane są laserami o długość fali do 1550 nm. Zabiegi frakcyjne ablacyjne wykonywane są natomiast laserami 2940 nm lub 10 600 nm. Ich działanie skutkuje usunięciem połaci tkankowych położonych równolegle do powierzchni skóry. Warto dodać, że zabiegi frakcyjne bywają także wykonywane przy użyciu prądu RF. Wówczas wykorzystywane są tzw. mikroigły, które dokonują podskórnej koagulacji. Według specjalistów jest to najskuteczniejszy zabieg wśród wszystkich rodzajów resurfacing’u dostępnych na rynku, gdyż dociera do głębokich warstw skóry i stymuluje znajdujące się w nich włókna kolagenowe.
Resurfacing skóry – dlaczego warto?
Wspomniany zabieg bardzo często stanowi zwieńczenie procesu leczenia, szczególnie w przypadku poparzeń twarzy lub po bardzo inwazyjnym leczeniu najcięższych odmian trądziku, które pozostawiają na skórze trwałe ślady. Resurfacing skóry jest bowiem w nieporównywalnym stopniu skuteczniejszy od kosmetyków dermatologicznych czy preparatów przygotowywanych w warunkach domowych.
Jak długo utrzymują się efekty?
Dobrze przeprowadzony zabieg spowoduje, że efekty zauważalne są nawet przez kilka lat. Wszystko uzależnione jest od głębokości, wieku czy źródła powstania niedoskonałości. Dodatkowo, aby efekty były długotrwałe, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować się do zabiegu. Na kilka dni przed wykonaniem resurfacing’u nie można poddawać się procedurom złuszczającym, do których zalicza się m.in. mikrodermabrazję czy peelingi chemiczne. Ponadto niewskazane jest stosowanie kremów z retinolem i kwasami owocowymi.
Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu
Resurfacing skóry przeprowadza się za pomocą profesjonalnych laserów lub prądu RF, dlatego też istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania takiej procedury. Zaliczają się do nich przede wszystkim choroby nowotworowe, ciążę oraz okres karmienia piersią, bakteryjne i wirusowe infekcje skóry w obszarze, który ma zostać poddany zbiegowi, przewlekłe zapalne dermatozy, cukrzycę oraz skłonności do tworzenia się bliznowców. Jednakże zabieg może zostać zalecony przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej w przypadku występowania zmarszczek, blizn wywołanych chorobami skóry, nieregularnej struktury tkanek, bruzd, przebarwień oraz zwiotczenia skóry.
Resurfacing skóry umożliwia uzyskanie efektu gładkiej, jędrnej i odżywionej skóry w krótkim czasie. Należy pamiętać, że tylko profesjonalna klinika dermatologii odpowiednio przygotuje nas do zabiegu, kompleksowo przeprowadzi całą procedurę oraz prawidłowo wskaże wymagania pozabiegowe.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.