Ładowanie akumulatora – wszystko, co musisz wiedzieć

Wcześniej czy później każdy kierowca stanie przed koniecznością naładowania akumulatora w swoim samochodzie. Choć nie jest to skomplikowana czynność, przy jej okazji nasuwa się kilka ważnych pytań. Jak odpiąć akumulator? Jakie powinno być jego napięcie? Jak podłączyć go z powrotem? Prezentujemy krótkie FAQ z najważniejszymi odpowiedziami!
Jakie powinno być napięcie akumulatora?
W stanie spoczynku napięcie akumulatora w samochodzie powinno wynosić około 12,6 V.
Niższa wartość wskazuje na rozładowanie. Sprawdzając napięcie akumulatora samochodowego przy pracującym silniku, należy skorzystać z multimetru. Pokrętło trzeba ustawić w zakresie do 20 V, podłączyć kable pomiarowe do odpowiednich gniazdek miernika, a jego końcówki przyłożyć do biegunów urządzenia. Optymalna wartość napięcia na multimetrze to 13,8 V–14,4 V. Przy włączonych dodatkowych elementach prądożernych, takich jak radio czy światła, wynik będzie bliższy dolnej granicy. Może się zdarzyć, że multimetr pokaże wynik ujemny, co jest efektem odwrotnej polaryzacji, ale nie ma wpływu na napięcie akumulatora.

Jak odpiąć akumulator?
Należy pamiętać, aby odłączanie akumulatora rozpoczynać dopiero, kiedy silnik samochodu całkowicie ostygnie. Kolejnym krokiem jest wyłączenie wszystkich odbiorników prądu. Odpinanie akumulatora zawsze zaczynamy od bieguna ujemnego. W sytuacji, kiedy najpierw odłączymy biegun dodatni, klucz może przyspawać się do nadwozia oraz istnieje duże ryzyko eksplozji akumulatora. Kiedy klema ujemna jest zdjęta, można przystąpić do odpięcia bieguna dodatniego i wyciągnięcia baterii z naszego samochodu.
Jak podłączyć akumulator?
Podłączając akumulator, zaczynamy od bieguna dodatniego, a następnie podpinamy klemę ujemną, czyli odwrotnie niż w przypadku jego odłączania. Przed ponownym podpięciem baterii warto dokładnie wyczyścić obie klemy i miejsce mocowania baterii. Zanieczyszczone elementy mogą przyczyniać się do gorszej wydajności akumulatora poprzez słabszy przepływ prądu. Kiedy bateria jest już na swoim miejscu, możemy ponownie włączyć odbiorniki prądu i sprawdzić, czy akumulator pracuje poprawnie.
Czym ładować akumulator żelowy?
Akumulator żelowy to jeden z typów akumulatorów kwasowo-ołowianych. Charakteryzuje go wysoka odporność na ubytek elektrolitów podczas pracy elektrycznej. Zaleca się, aby ładować akumulatory żelowe metodą stałonapięciową z ograniczonym przepływem prądu, na przykład przy użyciu ładowarki automatycznej. Ładuje się go w sposób dwufazowy, co wpływa na dłuższy czas działania. Na początku prąd ładowania powinien wynosić około 0,1 pojemności nominalnej akumulatora. Podczas drugiego etapu wykorzystuje się stopniowo malejący prąd przy zachowaniu stałego napięcia, które nie powinno być wyższe niż 14,7 V. Niektórzy na sam koniec ładowania obniżają napięcie do poziomu buforowego, najlepiej poniżej 13,5 V.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?
Na początku należy rozłączyć układ elektryczny w samochodzie poprzez odłączenie jednej z klem – dzięki temu ładowanie zajmie mniej czasu. Bezpiecznie jest wyjąć akumulator, bo przy przeładowaniu istnieje ryzyko wykipienia elektrolitu, który jest żrący. Kolejnym krokiem jest wyjęcie lub odkręcenie korków i podłączenie zacisków prostownika do akumulatora. Trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia i połączyć plus do plusa oraz minus do minusa. Następnie na prostowniku ustawiamy odpowiednią wartość napięcia i uruchamiamy urządzenie. Co jakiś czas warto sprawdzić poziom gazowania akumulatora, aby zmniejszyć napięcie ładowania lub nawet wyłączyć prostownik przy gwałtownym gazowaniu, aby nie dopuścić do rozsadzenia obudowy baterii. Wydobywanie się gazu jest także wyznacznikiem, jak długo ładować akumulator. Jeśli przy niższym napięciu z baterii nadal wydobywa się dużo gazu, możemy odłączyć prostownik. Po zakończeniu ładowaniu akumulatora trzeba odczekać co najmniej pół godziny. Kiedy ten czas minie, możemy dokręcić korki w celach i z powrotem podłączyć klemy.
Kiedy akumulator jest naładowany?
Stopień naładowania akumulatora najłatwiej sprawdzić przy użyciu multimetru, co zostało szczegółowo opisane w pierwszym pytaniu. Jeśli nie posiadamy urządzenia do pomiaru napięcia, możemy sprawdzić to przy użyciu prostownika. Po zakończeniu ładowania akumulatora odczekujemy godzinę od wyłączenia prostownika i włączamy go ponownie. Jeśli bateria zacznie intensywnie gazować, powtarzamy czynność i po kolejnej godzinie sprawdzamy to jeszcze raz. Jeśli przy drugiej próbie wciąż będzie wydobywał się gaz, mamy pewność, że akumulator jest naładowany.
Jaki prostownik wybrać?
Na rynku motoryzacyjnym można znaleźć mnóstwo rodzajów prostowników samochodowych. Nie warto inwestować w najtańsze urządzenia z niewiadomych źródeł, które mogą szybko przestać działać lub nawet okazać się niebezpieczne dla podzespołów elektronicznych w naszym pojeździe. Przy wyborze szczególne znaczenie ma wysoka jakość zastosowanej elektroniki. Na nocar.pl znajdziesz prostowniki od sprawdzonych i zaufanych producentów, w tym CTEK i YATO. Baterie tego typu są niemal bezobsługowe – wystarczy podłączyć je do akumulatora, a proces ładowania przebiegnie automatycznie.
Źródło zdjęć: shutterstock.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany