Książki, które warto przeczytać w 2020 – TOP 5

Tegoroczny rynek wydawniczy może podtrzymać trendy z końca 2019 roku, ale też niesie ze sobą kilka niespodzianek. Poniżej prezentujemy subiektywny TOP 5 książek, które warto przeczytać w 2020.
Heather Morris „Podróż Cilki”
To kolejna powieść autorki bestsellerowego „Tatuażysty z Auschwitz”. „Podróż Cilki” to historia młodej dziewczyny, która przeżyła piekło obozu koncentracyjnego, lecz wyswobodzenie przez żołnierzy Armii Czerwonej nie przyniosło ulgi, a kolejne cierpienia. Oskarżona o kolaborację Cilka trafia na Syberię, do łagru, gdzie ma spędzić aż 15 lat. Autorka przedstawia piekło katorżniczej pracy, życia w skrajnie trudnych warunkach, traumie i poczuciu winy. Nie jest to jednak powieść przesycona jedynie okrucieństwem. Ma o wiele więcej wymiarów, stanowi studium ludzkich zachowań w obliczu trudności związanych z wojną, obozami, ale i życiem już po nich. To zdecydowanie historia, która ostatecznie napawa optymizmem i wiarą w człowieka.
Hanna Jameson, „Ostatni”
Kryminał z elementami klasyki znanej z powieści Agaty Christie. Jon Keller uczestniczy w konferencji naukowej w hotelu w Szwajcarii, gdzie dochodzi do morderstwa. Jednocześnie goście zostają odcięci od cywilizacji – doszło do ataku nuklearnego na największe stolice świata. Jon nie czuje się bezpiecznie i stara się znaleźć zabójcę na własną rękę. Musi zmierzyć się z niewyjaśnionymi zaginięciami, samobójstwami i innymi niesprzyjającymi okolicznościami. To nie jest zwykły kryminał. Urzeka nastrojem zagrożenia i przedstawioną przerażającą wizją końca świata.
Alex Michaelides „Pacjentka”
Choć to pozycja z 2019 roku, jeśli ktoś jeszcze jej nie przeczytał, to teraz jest na to dobry czas. To thriller psychologiczny, który zwodzi i uwodzi, wciąga od pierwszych stron, a tytułowa pacjentka intryguje. Alicia Berenson ma udane życie. Pewnego dnia z niewyjaśnionych przyczyn strzela w głowę swojego męża 5 razy. Mężczyzna ginie na miejscu, a kobieta przestaje mówić. Tylko ona wie, co tak naprawdę się wydarzyło. Kilka lat później psychoterapeuta Theo Faber próbuje rozwikłać tę mroczną zagadkę.
Wojciech Chmielarz „Wyrwa”
To coś dla fanów „Żmijowiska”. Maciej Tomski dowiaduje się o śmierci swojej żony, Janiny w wypadku samochodowym. Zostaje sam z dwiema córkami. Spokoju nie daje mu jednak, dlaczego wypadek miał miejsce pod Mrągowem, skoro kobieta jechała pod Kraków. Kiedy na pogrzebie zjawia się tajemnicza osoba, do Macieja dociera, że żona nie mówiła mu wszystkiego. To opowieść o miłości, tajemnicach, poczuciu straty i rozpaczy dwóch mężczyzn, którzy kochali tę samą kobietę.
Max Czornyj „Zjawa”
Kolejna część przygód bezkormpromisowego komisarza Eryka Deryło. W Lublinie dochodzi do serii morderstw. Sprawca wysyła zdjęcia zbrodni Tamarze Haler, podczas gdy Deryło przebywa w śpiączce. Śledczy próbują rozwikłać zagadkę „Fotografa”, który wodzi policję i społeczeństwo za nos. Możliwe, że odpowiedzi na ważne pytania tkwią w umyśle komisarza.
Polska literatura rośnie w siłę. Coraz częściej pojawiają się interesujące propozycje, które nie ustępują skandynawskim kryminałom. Warto dać szansę także historiom obozowym, które nie zawsze traktują wyłącznie o okrucieństwie, ale często przywracają wiarę w ludzkość. Rok 2020 to zdecydowanie jednak dobry czas dla thrillerów, kryminałów i tajemniczych opowieści i warto dać im szansę.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytanie to jedna z najlepszych rozrywek tego świata. A teraz w okresie jak nie można wyjść z domu to jak znalazł kilka nowych książek do listy wpadło
Czytanie to jedna z najlepszych rozrywek tego świata. A teraz kiedy panuje kwarantanna i nie można wychodzić z domu to jest idealny czas na czytanie wszystkich zaległych książek i nowych