Kotły na paliwa stałe – fakty i mity

Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z kluczowych decyzji, jaką należy podjąć na etapie jego budowy. Tym bardziej że późniejsze zmiany są zazwyczaj kosztowne. Dlatego warto tę decyzję dokładnie przeanalizować. Czasami jedynym dostępnym rozwiązaniem są kotły na paliwo stałe. Wokół tych źródeł ciepła krąży bardzo wiele prawdziwych i fałszywych opinii. Sprawdźmy zatem najbardziej popularne fakty i mity dotyczące kotłów na paliwa stałe.
Kotły na paliwo stałe, a ekologia
W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że piece centralnego ogrzewania zasilane paliwem stałym to główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza. Opinia ta jest prawdziwa, ale wyłącznie w odniesieniu do kotłów zasypowych starego typu, w których mamy do czynienia ze spalaniem górnym. Niestety kotły takie wciąż pracują w wielu przydomowych kotłowniach. Na szczęście rosnąca świadomość ekologiczna oraz pomoc instytucji państwowych i samorządowych powoduje, że coraz więcej osób wymienia stare piece na nowoczesne kotły o niskiej emisji spalin. Jak wyjaśnia specjalista firmy oferującej ekologiczne kotły na paliwo stałe:
„Nowoczesne kotły wszystkich wiodących producentów emitują o ponad 90% mniej spalin niż piece starego typu. Jest to fakt potwierdzony certyfikatami niezależnych instytucji specjalizujących się w badaniu wpływu źródeł ciepła na atmosferę. Przyczyn tak dużego ograniczenia emisji zanieczyszczeń należy upatrywać w diametralnej zmianie konstrukcji kotłów. Obecnie produkowane urządzenia cechują się wysoką sprawnością sięgającą niekiedy nawet 98%. Kolejnym czynnikiem jest coraz większa gama paliw przyjaznych środowisku naturalnemu. Doskonałym ich przykładem mogą być ekogroszek i pellet. Pierwszy, choć jest wyrobem górniczym, odznacza się bardzo niską zawartością siarki, wody i innych szkodliwych pierwiastków. Natomiast drugi to produkt całkowicie naturalny powstający z suszonych i prasowanych odpadów drzewnych”.
Czy kotły na paliwo stałe są komfortowe w użytkowaniu?
Łatwość obsługi to cecha, o którą dopytuje wielu klientów rozważających zakup kotła na paliwo stałe. Pod tym względem mamy do czynienia z modelami o różnym komforcie użytkowania. W przypadku kotłów na paliwo stałe bez podajnika lub zasilanych np. drewnem konieczny jest stały dozór pieca. Jednak wybierając kocioł z podajnikiem dodatkowo wyposażony w system automatycznego doboru parametrów spalania, znacznie ograniczamy czas, jaki należy przeznaczyć na obsługę i konserwację urządzenia. W wypadku takich urządzeń udział użytkownika sprowadza się do uzupełniania paliwa co kilka dni oraz opróżniania komory popielnika co kilka tygodni. Warto w tym miejscu obalić kolejny mit dotyczący utrzymania czystości w kotłowni. Czasy, gdy opał był sprzedawany luzem, powoli przechodzą do historii. Obecnie znaczna większość takich paliw jak ekogroszek, czy pellet jest pakowana w trwałe worki, które można składować bez obaw o ewentualne zabrudzenie kotłowni opałem.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany