Kiedy warto sporządzić intercyzę?

Czy warto stresować się przed ślubem? Oczywiście, że nie. Jednak decyzja o zawarciu związku małżeńskiego powinna być dobrze przemyślana. Zmiana stanu cywilnego niesie ze sobą konkretne konsekwencje prawne, z których warto zdawać sobie sprawę. Jedną z najważniejszych jest powstanie małżeńskiej wspólności majątkowej, która w niektórych sytuacjach może nie być korzystna.
Małżeńska wspólność majątkowa
Zgodnie z przepisami polskiego prawa z chwilą zawarcia ślubu między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. W praktyce oznacza to, że wszystkie wpływy i dochody każdego z was będą budowały wspólny majątek, którym oboje będziecie mogli dysponować w takim samym stopniu. Taki ustrój majątkowy ma swoje zalety – dzięki niemu możecie np. wspólnie rozliczać się z podatków, poprawia się też wasza zdolność kredytowa. W niektórych sytuacjach życiowych małżeńska wspólność majątkowa może jednak okazać się zgubna dla jednego z was albo dla obojga.
Przed czym chroni intercyza?
Intercyza w Polsce nie kojarzy się najlepiej. Wiele osób utożsamia ją z zabezpieczeniem bardziej majętnego partnera na wypadek rozwodu. Chociaż umowa majątkowa małżeńska rzeczywiście może służyć temu celowi, zdecydowanie częściej chodzi o zabezpieczenie finansowe na wypadek niepowodzenia w interesach jednego z małżonków – zauważa nasz rozmówca z Kancelarii Radcy Prawnego „De Iure” w Siemianowicach Śląskich.
Intercyza to potoczne określenie umowy majątkowej małżeńskiej, którą mogą zawrzeć narzeczeni, ale też małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa. Taka umowa małżeńska nie zawsze oznacza rozdzielność majątkową, choć jest to jedna z opcji. Intercyza może tylko ograniczyć wspólność ustawową albo przeciwnie, rozszerzyć jej zakres, np. o majątek zgromadzony jeszcze przed ślubem. Szczególną kategorią jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, do której wrócimy w dalszej części tekstu.
W praktyce najczęściej intercyza ma na celu ustanowienie rozdzielności majątkowej, chociaż wcale nie na wypadek rozwodu i przewidywanych batalii o podział zgromadzonych wspólnie dóbr. Ustanowiona intercyzą rozdzielność majątkowa zabezpiecza interesy małżonków na wypadek poważnych problemów finansowych jednego z nich. Jeśli jedno z małżonków prowadzi biznes – co zawsze wiąże się z ryzykiem – w przypadku ustawowej wspólności majątkowej i mąż, i żona odpowiadają za długi. Dzięki rozdzielności majątkowej zobowiązania są ściągane wyłącznie z osobistego majątku dłużnika, a nie ze wspólnego konta małżeństwa.
Na zakończenie wróćmy do intercyzy ustanawiającej rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Co to takiego? Dorobek to wzrost wartości majątku po zawarciu intercyzy. Kiedy małżonkowie, którzy podpisali taką intercyzę, decydują się na rozwód, małżonek o mniejszym dorobku może żądać wyrównania. Na sporządzenie intercyzy tego rodzaju warto zdecydować się, jeżeli małżonkowie planują mieć dzieci, a jedno z rodziców ma zamiar poświęcić się ich wychowaniu kosztem kariery zawodowej. W ten sposób rodzic, który pozostaje z dziećmi w domu, ryzykuje mniej na wypadek rozstania.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany