Kabel i przewód – czym się różnią?

Pojęcia przewodu i kabla często bywają stosowane zamiennie. W mowie potocznej jest to uzasadnione i jak najbardziej dopuszczalne. Jednak rozmawiając z elektrykiem dowiemy się, że kabel i przewód to wcale nie to samo. Okazuje się, że różnic jest więcej niż można by było przypuszczać, choć dla laika, nie od razu są one zauważalne. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest przewód, czym jest kabel oraz czym się różnią.
Kable i przewody – czym są?
Funkcje i przeznaczenie kabli oraz przewodów są bardzo podobne. Zasadniczo służą one przekazywaniu energii elektrycznej. Przewodem określa się żyłkę przewodzącą prąd, która może, jednak nie musi być pokryta warstwą izolacyjną. Ponadto, jest to jedynie podstawowa, izolacja, która nie gwarantuje zabezpieczenia przed wszystkimi czynnikami zagrażającymi. Natomiast kabel to jedna lub więcej żył, połączonych wspólną, grubą warstwą izolacji. Jednocześnie każdy z przewodów otoczony jest warstwą izolacji wewnętrznej. Dzięki temu, przykładowo kabel instalacyjny można montować w ścianach czy też na zewnątrz.
Zastosowanie kabli i przewodów
Warto w tym miejscu zauważyć, że kabel tak naprawdę również jest rodzajem przewodu. Jednocześnie nie każdy przewód to kabel. Wynika to nie tylko z budowy jednego i drugiego. Niemniej konstrukcja wpływa na właściwości i zastosowanie przewodów. Zasadniczo przewodem określa się żyłki pokryte warstwą izolacji o wytrzymałości na napięcie do 6kV. Natomiast wszystko co ma większą wytrzymałość, to już kabel. Stąd też mówimy raczej o kablu instalacyjnym, a nie o przewodzie.

Wspomniane właściwości sprawiają, że przewody stosuje się w mniejszych instalacjach, doprowadzających prąd do mniej wymagających urządzeń. Ponadto, ze względu na mniej wytrzymałą warstwę izolacyjną, przewody montowane są głównie w pomieszczeniach. Choć i od tej zasady bywają wyjątki. Jednak nie sposób umieścić przewód w gruncie czy w wodzie. Powszechną praktyką jest natomiast robienie tego z kablami. Nie jest im groźna wilgoć, zagrożenia nie stwarzają też substancje chemiczne. Co więcej, osłony stosowane w przypadku kabli gwarantują większą termoizolację żyłki.
Jak widać, na pierwszy rzut oka pomiędzy kablami i przewodami nie występują wielkie różnice. W rzeczywistości jednak są one bardzo istotne. Dotyczą budowy jednego i drugiego elementu, jak i ich zastosowania. Warto również pamiętać o tym, że przewód jest pojęciem szerszym i można w ten sposób określić również każdy kabel instalacyjny lub dowolny inny.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.