Jakie firmy muszą przestrzegać godzin dla seniorów?

Od kilku tygodni wszystkie komunikaty w mediach zdominował jeden temat. Rzeczywistość dookoła wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze na początku roku. Pandemia koronawirusa szybko się rozprzestrzenia i całkowicie uniemożliwia lub spowalnia pracę wielu sektorów gospodarki. Ograniczając wyjścia z domu i zmniejszając naszą aktywność w przestrzeni publicznej, chronimy swoje zdrowie, ale także każdą osobę dookoła nas.
Wśród wszystkich ludzi, których dotyka pandemia, istnieje grupa osób, która jest szczególnie narażona na wirusa. Są to ludzie starsi. Na podstawie obserwacji, wskaźników zachorowań i wielu badań przyjęło się mówić, że są to osoby powyżej 65. roku życia. Zagrożenie wynika w wielu przypadkach z chorób współistniejących, które osłabiają organizm seniora oraz ogólnego złego stanu zdrowia. W wielu miejscach wprowadzane są specjalne rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo osób starszych. Jakie zarządzenia w tej sprawie funkcjonują w Polsce?
Pierwszeństwo dla seniorów w każdym sklepie
Do jednych z głównych udogodnień dla osób powyżej 65. roku życia, należą tzw. godziny dla seniorów. Pomysł ma na celu umożliwienie bezpiecznego korzystania z niezbędnych do życia miejsc i usług osobom starszym. W Polsce przepis ten zaczął funkcjonować od 1 kwietnia 2020 roku. Dokładniej dotyczy on wszystkich punktów handlowych i usługowych, czyli: sklepów, aptek, drogerii, banków czy poczt. Dwie przedpołudniowe godziny to czas zarezerwowany tylko dla osób powyżej 65 lat. Wszystkie wskazane w rozporządzeniu miejsca mają obowiązek stosować się do przepisów. Oznacza to, że między godziną 10, a 12 w wielkim supermarkecie nie mogą przebywać osoby młode, nawet jeśli sklep jest zupełnie pusty. Za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie mandaty i prowadzone są regularne kontrole mające na celu sprawdzenie, czy każdy punkt stosuje się do przepisów. Wszystkie te zasady obowiązują również na targowiskach i bazarach.
Część osób starszych w nieodpowiedni sposób zrozumiała komunikaty. Według niektórych, godziny od 10 do 12 to jedyny moment w ciągu dnia, w którym mogą oni korzystać ze sklepów. Powoduje to duże nagromadzenie seniorów w jednym miejscu, a to może skutkować większym zagrożeniem dla ich zdrowia. Powinniśmy uświadamiać naszych bliskich, którzy są w podeszłym wieku, że mają prawo robić zakupy o każdej porze dnia, natomiast dwie przedpołudniowe godziny to moment, w którym mogą być obsługiwane osoby wyłącznie powyżej 65 roku życia.
Z rozporządzenia zostały wyłączone specjalistyczne punkty handlowe. Są to np. sklepy z artykułami elektronicznymi, których klientami rzadko są seniorzy. Przepis ten nie dotyczy również stacji paliw. W wielu miejscach poza godzinami dla seniorów stosowane są zasady, które wskazują na pierwszeństwo osób starszych w kolejce do kas.
O tych zasadach musi pamiętać każdy, nie tylko senior
Również od 31 marca zaczęły obowiązywać inne ważne przepisy, które pośrednio dotyczą także seniorów. Aby ograniczyć ilość osób przebywających w jednym momencie w sklepie, wprowadzono zasadę, że na jedną kasę przypada maksymalnie trzech klientów. Oznacza to, że w punkcie usługowym, w którym znajdują się cztery kasy, maksymalnie może przebywać 12 klientów. Ze względu na małe powierzchnie lokali inaczej sytuacja wygląda m.in. na pocztach, gdzie na jedno okienko przypadają tylko dwie osoby. Zarówno w lokalach, jak i przed wejściem obowiązuje dystans dwóch metrów odległości pomiędzy klientami. Od 2 kwietnia wszyscy klienci mają obowiązek robić zakupy w rękawiczkach, a sklepy muszą kupującym je udostępniać.
Usta i nos muszą być zasłonięte
Od 16 kwietnia obowiązuje powszechny nakaz zasłaniania ust i nosa. Dotyczy to wszystkich, z wyjątkiem dzieci do 4. roku życia oraz niepełnosprawnych, którzy mają problemy z oddychaniem. Nie musimy mieć na sobie maseczki, może to być chustka, szalik lub inna część odzieży. Wyraźnie jednak zostały wskazane części twarzy, które muszą być zakryte. Musimy zastosować się do przepisów, będąc w miejscu ogólnodostępnym: zakładzie pracy, na drogach i w parkach, w sklepach czy w środkach transportu publicznego. Wszystkie przepisy obowiązują do odwołania.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Świetna inicjatywa z tymi godzinami dla seniorów moim zdaniem. Szkoda tylko, że nie wprowadzili ich od jakichś wcześniejszych godzin. Wielu seniorów robi zakupy nieco wcześniej.