Jak usprawnić kompletację towaru?

Kompletacja towaru to tak naprawdę podstawowa, a jednocześnie najbardziej pracochłonna i najdroższa operacja w całym procesie magazynowania. Czym jest kompletacja? Jakie są metody i rodzaje kompletacji? I co najważniejsze, jakie maszyny można wykorzystać, żeby ją usprawnić?
Kompletacja, nazywana również pickingiem od angielskiego słowa pick – dosłownie „zbierać” – to proces polegający na przygotowaniu towaru zgodnie z zamówieniem klienta w celu wysyłki. Mówiąc wprost, kompletować znaczy zbierać z regałów magazynowych, urządzeń technicznych lub z innej strefy składowania elementy zamówienia, żeby móc je później zapakować i przygotować do przekazania kurierowi.
Metody kompletacji towaru
Istnieją dwie podstawowe metody kompletacji towaru. Pierwsza z nich to metoda człowiek do towaru – pracownik przemieszcza się np. po magazynie, żeby zebrać towar z określonej lokalizacji. Taki system sprawdza się w niewielkich halach magazynowych. Druga metoda to towar do człowieka – pracownik stoi w jednym miejscu, a elementy zamówienia są mu dostarczane z wykorzystaniem magazynowych środków transportu. Najczęściej w tym przypadku wykorzystuje się roboty lub pasy transmisyjne.
W systemie człowiek do towaru można kompletować zamówienia na kilka sposobów. Pierwszy z nich to Pick and Pack – przy wykorzystaniu listy pracownik zbiera produkty do jednego lub kilku zamówień jednocześnie. Drugi to Put to Light – operator używa wózka z podświetlanym ekranem wskazującym, gdzie zlokalizowane są elementy danego zamówienia. Trzeci, Pick by Light, polega na zapalaniu się lampek w magazynie w miejscach, z których trzeba zebrać produkty do zamówienia.
Rodzaje kompletacji towaru
W zależności od sposobu obsługi materiałów wyróżnia się trzy rodzaje kompletacji. Kompletację ręczną – operacje realizowane są z tak zwanego poziomu podłogi, półautomatyczną – z poziomu urządzeń magazynowych oraz automatyczną – w całości wykonywaną przez maszyny.
Jeżeli chodzi o poziom, z którego pobiera się towar, kompletację dzieli się na niską i wysoką. Niska pozwala na zebranie towaru w trakcie poruszania się pieszo, zaś wysoka wykorzystuje całą strefę magazynowania, dlatego wymaga zastosowania podestu masztowego lub podnośnika magazynowego.
Jakie maszyny ułatwiają kompletację?
Podesty masztowe mają zakres wysokości roboczej od 5 do 12 m. Ze względu na niewielkie wymiary mogą przejeżdżać nawet przez wąskie korytarze, a dzięki łamanym masztom i – opcjonalnie – obrotowym wieżom z platformami pozwalają dostać się nawet do trudno dostępnych miejsc. Podnośniki masztowe dostępne są w wersji z niebrudzącymi kołami i napędem elektrycznym, dlatego doskonale sprawdzają się w trakcie pracy w budynkach.
Innym urządzeniem ułatwiającym kompletację jest podnośnik magazynowy JLG DSP-M, który łączy podest ruchomy z wózkiem widłowym. Maszynę wyposażono w półkę o udźwigu do 100 kg, zaś jej maksymalna wysokość robocza to 6,55 m. Podnośnik ma na tyle niewielkie rozmiary, że mieści się w drzwiach o szerokości 90 cm, a dzięki funkcji Rise and Drive może jednocześnie jechać i podnosić towar, żeby jak najszybciej dostarczyć elementy zamówienia. Dostępny jest w opcji wynajmu długoterminowego lub jako nowy na sprzedaż. Jak kupić taki podnośnik? Zajrzyjcie tu: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/sprzedaz
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany