Jak się przygotować do adopcji psa?

Pojawienie się w domu psa oznacza powiększenie się naszej rodziny. Nic więc dziwnego, że fakt adopcji wzbudza mnóstwo emocji wśród wszystkich domowników. Nie możemy przy tym zapominać, że będziemy całkowicie odpowiedzialni za pupila, jego zdrowie i zachowanie. Dlatego też adopcja powinna być przemyślaną decyzją, a nie tylko taką podjętą pod wpływem chwilowej fascynacji.
Zanim pojedziemy po psa, powinniśmy się nieco przygotować. Po pierwsze obowiązkowa będzie przynajmniej wstępna wyprawka. A po drugie, jeżeli nigdy nie mieliśmy psa, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się nieco na temat diety, pielęgnacji, potrzeb, aby nie doznać zaskoczenia. Rzetelnych informacji na ten temat zawiera na przykład dobry portal o psach.
Charakter psa a nasze potrzeby i styl życia
W zależności od genów, rasy, indywidualnych cech charakteru jedne psy będą typowymi kanapowcami – spokojne, uległe, w sam raz dla osoby starszej lub osób prowadzących raczej siedzący tryb życia. Rodziny z dziećmi powinny zwrócić uwagę na to, czy pies toleruje dzieci, czy jest łagodny i chce się bawić. Zarówno dla większej rodziny jak i osób, które uwielbiają sport i aktywny tryb życia, dobrą propozycją będzie pies żywiołowy i pełen energii, uwielbiający biegać i skakać. Weźmy też pod uwagę, czy dany pies dobrze czuje się w małej przestrzeni, czy raczej potrzebuje często być na dworze. Przed podjęciem decyzji o adopcji konkretnego zwierzaka, odwiedźmy go, poznajmy, aby mieć pewność.
Psia wyprawka
Zanim podpiszemy wszystkie dokumenty i przywieziemy psa do domu, najczęściej wiemy już, jaki to będzie pies. Mamy świadomość, jakiej jest wielkości i w jakim wieku, a to pozwala nam się dobrze przygotować. Od pierwszej chwili, kiedy pies przekroczy próg naszego domu, musi mieć swój własny kąt. A zatem pomyślmy wcześniej o legowisku, czy kocyku. Oprócz tego miski, szelki, obroża, smycz, a także pierwsze zabawki. Nie zapomnijmy też o karmie, a najlepiej podpytajmy w schronisku, czy jest coś, co nasz przyszły przyjaciel szczególnie lubi.
Nie zrażaj się pierwszym dniem!
Skoro psiak będzie ze schroniska, może się okazać, że razem z nim przybędą pasażerowie na gapę, na przykład pchły, więc konieczna będzie obroża na pchły. Poza tym pamiętajmy, że nasz dom będzie dla psa obcym miejscem. Może się go bać i traktować z dystansem, zwłaszcza jeśli w przeszłości ludzie wyrządzili mu krzywdę. Dajmy naszemu czworonogowi czas, by się oswoił i stopniowo nam zaufał.
Ważną sprawą jest imię. Możemy zostawić to, które już posiada, albo nadać nowe. Nowe imię będzie wskazane zwłaszcza dla pokiereszowanego przez życia zwierzaka. Stare mogłoby mu się kojarzyć z przeszłością, a tak szybciej zapomni o tym, co było.
Wychowanie od pierwszych dni wspólnego życia
Musimy się przygotować na to, że będą zachowanie, jakie trzeba będzie wykorzenić i umiejętności, których pies musi się nauczyć. Oznacza to, że wcześniej powinniśmy poczytać co nieco na temat tego, jak przebiega wychowanie i szkolenie. Błędna socjalizacja będzie skutkować zaburzeniami behawioralnymi i wzmacnianiem niepożądanych zachowań. Jeżeli mamy wątpliwości co do słuszności naszych metod, skonsultujmy się z psim behawiorystą.
Artykuł powstał we współpracy z portalem zpazurem.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.