Jak przygotować pług do trudnych prac?

Wrzesień i początek października to w rolnictwie czas na orkę przedzimową. Na polach, gdzie ma zostać posiana ozimina, trzeba rozpocząć ten proces już na przełomie tych dwóch miesięcy. Dokładny termin zależny jest od konkretnej części kraju, a także od pogody występującej lokalnie na tym obszarze. Tak czy inaczej, przez przeprowadzaniem tej najtrudniejszej i najbardziej obciążającej orki, warto porządnie przygotować pług. Przede wszystkim wymienić w nim wszystkie części, które tego wymagają, jak również sprawdzić dokładnie sztywność samej ramy.
Kontrola ramy pługa
Pługi posiadają wiele różnych rodzajów ram. Jeśli jest to sprzęt markowy, zazwyczaj będzie posiadał ramę skręcaną, przez co łatwo można dodawać lub usuwać kolejne skiby. Jest to przydatne osobom, które planują w przyszłości poszerzyć gospodarstwo i zakupić mocniejszy ciągnik. Wtedy wystarczy tylko przykręcić kolejną słupicę do ramy, by wykorzystać pełną moc nowego traktora. Części do pługów firmowych obejmują między innymi kompletne słupice, które po dokręceniu do ramy pozwalają nam uzyskać większą ilość skib. Przeglądając takiego rodzaju pług przed orką zimową, trzeba koniecznie sprawdzić sztywność wszystkich połączeń i ewentualnie je dokręcić. Pamiętajmy, że zbyt słabe przykręcenie może spowodować poważne uszkodzenie ramy, skutkujące koniecznością wykonania poważnych napraw. Rama naprawiona poprzez ponowne zespawanie nigdy nie będzie już miała takiej sztywności, jak oryginalna. Dlatego koniecznie sprawdźmy każde połączenie mechaniczne, zanim wyruszymy z naszym pługiem w pole.
Wymiana zużytych części
Każdy pług posiada pewne elementy eksploatacyjne, które z czasem ulegają zużyciu i podlegają wymianie. Są to między innymi lemiesze, odkładnice, dłuta, jarzma, płozy oraz oczywiście koło. Zanim rozpoczniemy orkę przedzimową, konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu wszystkich tych elementów. Podzespoły robocze, takie jak lemiesze i odkładnice, podlegają czyszczeniu. Oznacza to, że jeśli nie przerdzewiały na wylot, można zedrzeć z nich rdzawy nalot i użytkować dalej. W innym przypadku należy wymienić te elementy, wybierając się do sklepu z częściami do pługów, bądź zamawiając je w sieci. Zwróćmy uwagę nie tylko na samą powierzchnię roboczą, ale również krawędzie. Jeśli lemiesz będzie już mocno stępiony, a jego spodnia krawędź zniszczona przez uderzenia kamieni, to pług będzie miał dużą trudność, by odpowiednio zagłębiać się w ziemi. Jeśli nasz ciągnik nie ma funkcji dociążania w trójpunktowym układzie zawieszenia (takiej jak posiada np. Władimirec T-25) koniecznie dokonajmy wymiany tak zniszczonych lemieszy.
W przypadku, gdy nowych części do pługa nie jesteśmy w stanie znaleźć w żadnym lokalnym sklepie rolniczym, najlepiej jest dokonać zamówienia online. Nawet jeśli czas bardzo nas goni, będzie to dobre wyjście z sytuacji, które oszczędzi nam konieczności wyjazdu do sklepów w najbliższej większej miejscowości. Nowe podzespoły do pługów kurier przywiezie nam nawet w 48 godzin od złożenia i opłacenia zamówienia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany