Jak działają klucze SSL?

Certyfikat SSL jest już dziś koniecznością, jeśli myśli się poważnie o prowadzeniu serwisu internetowego, a szczególnie sklepu internetowego. Zabezpieczenie w postaci SSL to podstawa. Dziś wyjaśniamy, jak działają klucze SSL.
Dlaczego właśnie certyfikat SSL? To potwierdzenie, że dana witryna internetowa jest prawdziwa i godna zaufania. Właśnie w certyfikacie znajdują się dane potwierdzające autentyczność domeny i jej właściciela. Wykorzystywany jest tu protokół TLS (Transport Layer Security) lub właśnie SSL (Secure Socket Layer). Dzięki tej technologii można bezpiecznie przesyłać dane między przeglądarką użytkownika a serwerem, ponieważ dane te są szyfrowane.
Gdzie zdobyć certyfikat SSL
Obecnie nie ma właściwie problemu ze zdobyciem certyfikatu SSL. Oferuje go niemal każdy renomowany dostawca usług internetowych (np. Domeny.pl). Zwykle tam, gdzie proponowane są domeny i hosting, można od razu również zaopatrzyć się w certyfikat SSL. Niekiedy takie certyfikaty oferowane są w pakiecie z innymi produktami i usługami (np. z domenami). W zasadzie wystarczy kilkanaście minut, żeby zdobyć certyfikat SSL z najprostszą wersją uwierzytelniania (DV). Do tego instalacja certyfikatu jest bardzo łatwa i nie wymaga tak naprawdę żadnych skomplikowanych czynności.
Działanie kluczy SSL
Warto wyjaśnić, jak działa szyfrowanie SSL, a przede wszystkim klucze szyfrujące. Można to przedstawić bardzo obrazowo. Protokół TLS jest rodzajem klucza, który pozwala otwierać i zamykać magazyn z danymi. Sesja TLS musi mieć tak naprawdę dwa rodzaje kluczy. Pierwszy to klucz publiczny, a jego zadaniem jest szyfrowanie informacji. Drugi to klucz prywatny. Łatwo się domyślić, że jego zadaniem jest odszyfrowanie danych i umożliwienie ich odczytania.
Cały proces składa się z kilku etapów. Wystawca certyfikatu dla danego serwisu www wystawia go dla określonej domeny i serwera. Przy próbie wejścia na stronę internetową zabezpieczoną certyfikatem SSL nawiązywane jest bezpieczne połączenie między przeglądarką internetową a serwerem. Serwer otrzymuje od przeglądarki żądanie, zmienia się adres na zielony i pojawia się kłódka. To znak, że nastąpiło połączenie z zaufaną witryną i rozpoczęła się sesja z unikalnym kluczem. Można już rozpocząć bezpieczną, zaszyfrowaną transmisję danych.
Certyfikat SSL to gwarancja tego, że wrażliwe dane nie zostaną przejęte przez nieuprawnioną osobę w czasie transmisji. To również gwarancja integralności danych. W ten sposób można łatwo chronić wrażliwe informacje, jakie zostawiają w witrynie użytkownicy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany