Jak bezpiecznie kąpać bobasa?

Ręcznik z kapturkiem na pierwszy rzut oka nie wydaje się przedmiotem niezbędnym do kąpieli maluszka. Jest on jednak bardzo przydatny. Dlaczego?
Wanienka, olejki, gąbka, zabawka, termometr – to tylko niektóre akcesoria, które przydadzą się podczas kąpieli niemowlaka. Obowiązkowym elementem jest także ręcznik z kaputurkiem, który sprawdzi się znacznie lepiej niż tradycyjne ręczniki do wycierania używane przez pozostałych domowników. O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując kąpiel dla małego dziecka?
Przygotowania do kąpieli
Zanim przygotujmy malca do kąpieli, zajmijmy sie najpierw odpowiednim zaaranżowaniem pomieszczenia, w którym będziemy dokonywać zabiegów higienicznych. Najczęściej jest to łazienka. Zaletą tego rodzaju pomieszczenia jest nie tylko dostęp do bieżącej wody, ale też niewielki metraż – małe pomieszczenie łatwiej nam będzie nagrzać przed kąpielą, by maluch nie czuł chłodu przed włożeniem i wyjęciem z wanienki. Nagrzewamy zatem pomieszczenie oraz przygotowujemy wszystkie przybory, które będą nam potrzebne podczas kąpania oraz wycierania i ubierania malca (szampon, gąbka, ręcznik z kaputurkiem, nożyczki do paznokci, gruszka do czyszczenia nosa, sole fizjologiczne do przemywania oczy, grzebień). Oba stanowiska powinny znaleźć się blisko siebie. Ostatni etap przygotowań do kąpieli to nalanie wody do wanienki. Pamiętajmy, by miała ona temperaturę około 27 stopni Celsjusza – możemy ją zmierzyć specjalnym termometrem.
Ręcznik z kaputurkiem i nie tylko – o czym pamiętać podczas kąpieli?
Gdy stanowisko do kąpieli jest przygotowane, możemy rozebrać malca i włożyć go do wody. Podczas mycia bez przerwy przytrzymujmy jego główkę. W czasie kąpieli nie musimy się spieszyć – dajmy dziecku czas na zabawę, pamiętajmy tylko, by nie dopuścić do znacznego wychłodzenia się wody w wanience. Po wyjęciu go z wanienki, niezwłocznie opatulmy go ręcznikiem. Najlepiej, jeśli będzie to ręcznik z kaputurkiem, który okrywa główkę malucha. Pozwala to zapobiec wychłodzeniu ciała malca (to właśnie przez główkę dziecko traci bowiem najwięcej ciepła). Gdy wytrzemy ciało malca, możemy przejść do pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Nie musimy się spieszyć, jeśli wykonujemy je w odpowiednio nagrzanym pomieszczeniu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.