Domowy sposób na infekcje? Pomocne mogą być owoce czarnego bzu!

Czarny bez to roślina, którą znaleźć można praktycznie wszędzie. Długa lista jej właściwości prozdrowotnych jest aż zadziwiająca, zważając na fakt, że owoce czarnego bzu rosną dziko właściwie w każdym rejonie kraju, a nawet świata. Czy syrop z owoców czarnego bzu sprawdza się jako domowy sposób na infekcje? Co sprawia, że owoce te wywierają tak pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie?
Czarny bez – co to za roślina?
Czarny bez jest bardzo pospolitą rośliną rosnącą praktycznie na całym świecie. I w Polsce nie trzeba jej szukać daleko – krzewy czarnego bzu rosną w każdym rejonie kraju. Rośliny te to bujne krzewy i drzewa, które osiągają wysokość nawet 10 metrów. Ich gałęzie porastają drobne, długie i wąskie liście.
Pierwszy kwiat czarnego bzu na krzewach znaleźć można zwykle w maju. Kwitnięcie trwa do czerwca – w tym czasie między listkami pojawiają się drobne białe kwiaty o silnym zapachu. Pod koniec lata, zwykle między sierpniem a wrześniem, owoce czarnego bzu są gotowe do zebrania. Owoce te to drobne kuleczki o ciemnym kolorze.
Co ważne, choć sok z czarnego bzu wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie, spożywanie świeżych owoców może prowadzić do zatrucia. Zawierają one sambunigrynę oraz prunazynę, które w większych ilościach mogą prowadzić do nudności, bólów głowy, czy wymiotów. Podczas gotowania owoce tracą te szkodliwe składniki, przez co gotowy syrop z owoców czarnego bzu jest całkowicie bezpieczny do spożycia.
Sok z czarnego bzu w domowej apteczce – kiedy się przydaje?
Właściwości czarnego bzu doceniane są w wielu domach od setek lat. Poprzednie pokolenia znacznie częściej dbały o swoje zdrowie korzystając z naturalnych produktów, a nie syntetycznych suplementów. Dziś niestety wielu ludzi nawet przy drobnych infekcjach sięga po antybiotyki. W efekcie leki, które kiedyś uważano za skuteczne, dziś nie przynoszą już pożądanych skutków. Do tego warto pamiętać, że każde przyjmowane środki farmaceutyczne mają jakiegoś rodzaju skutki uboczne. W najlepszym wypadku może to być nieznaczne obciążenie wątroby, które jednak powtarzane wielokrotnie może nieść ze sobą przykre konsekwencje.
Naturalne środki takie jak sok z czarnego bzu nie cechują się tak dużą skutecznością jak laboratoryjnie opracowywane środki farmaceutyczne. Niemniej jednak spożywanie ich nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, a badania jasno pokazują, że kwiaty i owoce czarnego bzu zawierają substancje, które:
- oczyszczają organizm z toksyn;
- działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo;
- oczyszczają drogi oddechowe;
- działają moczopędnie, przez co wspierają leczenie infekcji układu moczowo-płciowego;
- skutecznie oczyszczają gardło podczas stanu zapalnego;
- pomagają w walce z zaparciami;
- poprawiają odporność organizmu;
- łagodzą stany zapalne skóry i niedoskonałości cery.
Syrop z owoców czarnego bzu – co znajduje się w jego składzie?
Kwiat czarnego bzu tak samo jak jego owoce bogaty jest w witaminy takie jak A, C, B1, czy B6. Za działanie przeciwzapalne soku z owoców bzu odpowiadają zawarte w nim flawonoidy oraz fenolokwasy, które wykazują również działanie przeciwobrzękowe i antyoksydacyjne. Syrop z owoców czarnego bzu bogaty jest także w sterole, które obniżają wchłanianie cholesterolu i kwas chlorogenowy, zmniejszający wchłanianie cukru w przewodzie pokarmowym oraz hamujący rozwój bakterii i pleśni. Więcej o wpływie owoców czarnego bzu na zdrowie przeczytać można w obszernym artykule na ten temat pod adresem https://www.straganzdrowia.pl/blog/superfoods/czarny-bez-poznaj-jego-prozdrowotne-wlasciwosci. Sok z czarnego bzu zawiera również składniki takie jak żelazo, potas, glin, sód, wapń i rutynę, czyli wartościowe elementy, które powinno się dostarczać do organizmu każdego dnia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.