Do czego służy wymagany przez prawo dziennik budowy?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga dużych nakładów finansowych i czasowych. Budowa domu trwa kilkanaście miesięcy, czasem nawet kilka lat, w zależności od tego jaki ma się na ten cel przeznaczony budżet. Jeśli jednak budową zajmuje się dobrze zorganizowana ekipa budowlana, pod wodzą kompetentnego kierownika budowy, wtedy można liczyć na to, że dom zostanie wybudowany szybko i sprawnie.
Czym zajmuje się kierownik budowy?
Najważniejszą osobą na placu budowy, jest kierownik budowy. To osoba, która dzięki specjalnym uprawnieniom zarządza wszystkimi pracami budowlanymi, przyznaje obowiązki pracownikom budowlanym i do tego prowadzi dziennik budowy. Osoba ta musi być osobą kompetentną, uczciwą i dobrze zorganizowaną, musi potrafić sobie poradzić z każdym problemem, który może się pojawić w czasie budowania domu. Jeśli kierownik budowy nie sprawdza się na tym stanowisku, popełnia liczne błędy, które mają wpływ na postępowanie prac budowlanych, wtedy konieczna jest zmiana kierownika budowy.
Co to jest dziennik budowy?
Pierwszą rzeczą, w którą kierownik budowy musi się zaopatrzyć zaraz po podpisaniu umowy budowlanej z inwestorem, jest dziennik budowy. Zgodnie z ustawą o Prawie Budowlanym, dziennik budowy musi zostać założony przed rozpoczęciem prac budowlanych. Taki dziennik to nic innego jak książka wielkości A4, której każda strona jest podwójna. Dzięki temu każdy wpis do takiego dziennika jest od razu kopiowany a kopię można wyrwać i zachować.
W dzienniku budowy rejestruje się wszystkie czynności związane z postępem prac budowlanych. Trzeba w nim umieścić informacje o wszelkich przerwach w pracach, o wszystkich wypadkach na placu budowy, o stwierdzonych nieprawidłowościach. Dziennik ten jest kluczowym aspektem dokumentacji powykonawczej, musi być prowadzony systematycznie i dbale. W przypadku gdy zostanie zgubiony dziennik budowy, należy go odtworzyć w oparciu o kopie stron, z zachowaniem pieczęci urzędowych.
Dziennik budowy cena
Dziennik budowy gdzie kupić? – ta kwestia nurtuje wiele osób. Ten specjalny dziennik można kupić w właściwym urzędzie, na przykład w Starostwie Powiatowym, czyli w miejscu w którym załatwia się wszystkie formalności związane z budową. Koszt zakupu tego typu produktu, jest raczej niewielki, to koszt zaledwie kilkunastu złotych. Zwykle kwota ta nie przekracza wartości 20zł. Z dziennikiem budowy nie wiążą się żadne dodatkowe koszty chyba, że wniosek o rejestrację składa się poprzez swojego pełnomocnika. W takim wypadku należy uiścić także opłatę skarbową, która wynosi 17zł.
Rejestracja dziennika budowy
Wniosek o zarejestrowanie dziennika budowy wypełnia kierownik budowy na miejscu w Urzędzie. Do wniosku musi on dołączyć jego oświadczenie o przyjęciu obowiązków. Przy rejestracji musi on także wypełnić stronę tytułową dziennika, a także wpisać do niego osoby, które będą pełniły różne funkcje techniczne na budowie. Wniosek o wydanie dziennika budowy jest natychmiast weryfikowany przez urzędnika, dzięki temu kierownik budowy od razu po jego złożeniu, otrzymuje ten dziennik i może zacząć prace budowlane.
Zobacz także: https://budosfera.pl/dziennik-budowy-o-czym-trzeba-pamietac/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.