Dlaczego wymiana szyby tylnej poprawia widoczność podczas jazdy?

Dlaczego warto nieraz wymienić szybę z tyłu samochodu? I komu najlepiej powierzyć to zadanie?
Dobra widoczność podstawą bezpieczeństwa
Lubisz jeździć samochodem, który dopiero wyjechał z myjni? Odświeżony pojazd ma dobrze wyczyszczone szyby, a czyste poprawiają widoczność. Szyby samochodowe są narażone na takie same zabrudzenia, jak karoseria auta. Ich wieloletnia eksploatacja powoduje, że kierowca podczas jazdy widzi znacznie mniej, niż powinien. W takiej sytuacji jest wskazana wymiana szyby tylnej. Jej żywotność można przedłużyć. Wystarczy systematycznie, najlepiej dwa razy do roku wymieniać pióra wycieraczek. Stare elementy podczas pracy mogą rysować szklaną powierzchnię.
Co utrudnia widoczność?
Wprawdzie wymiana szyby tylnej to dla wielu ostateczność, ale w niektórych przypadkach warto ją rozważyć. Jeśli jesteś przywiązany do swojego pojazdu, inwestujesz w wymianę poszczególnych części. Tak samo powinieneś dbać o stan szyb w pojeździe. Powszechnie wiadomo, że przednia szyba jest bardzo ważna. Kiedy ulegnie uszkodzeniu należy ją natychmiast naprawić lub wymienić. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że stan tylnej szyby jest tak samo istotny jak przedniej.
Jej kondycję może naruszyć wiele czynników zewnętrznych. Dlatego parkowanie auta na zewnątrz, zamiast w garażu lub pod zadaszeniem niekorzystnie wpływa na stan wszystkich szyb, także tylnej szyby. Wówczas działają na nie opady atmosferyczne, szron i lód. Sukcesywne spustoszenie sieją kurz, odchody ptaków, piasek oraz pyłki te pochodzenia naturalnego, jak i unoszące się ze startego bieżnika opon lub klocków hamulcowych.
Wymiana tylnej szyby – jak wygląda?
Wszystko zależy od rocznika i modelu pojazdu. Starsze auta miały szyby montowane na uszczelkę, która na całej swojej długości miała specjalny klin. Po jego wyciągnięciu można było wyjmować szybę. Montaż odbywał się przy pomocy specjalnego radełka do wciśnięcia klina montażowego. Nowoczesne pojazdy mają szyby wklejane. Warstwę kleju należy przeciąć specjalną piłką. Przed demontażem serwisant usuwa wszelkie elementy wokół szyby. Nie można także zapomnieć o odłączeniu przewodów zasilających ogrzewanie tylnej szyby.
Oczyszczanie powierzchni i montaż szyby
Po wyjęciu szyby należy dokładnie oczyścić powierzchnię, na której była osadzona. Dzięki temu zyska się lepszą przyczepność dla nowego elementu. Na tym etapie przydają się przyssawki, jakimi dysponują serwisy samochodowe. Tego typu elementów nie należy pomijać. Ostatni etap to zamontowanie nowych spinek mocujących listwy wokół szyby.
Planujesz sprzedaż samochodu? Warto zainwestować w wymianę tylnej szyby. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo twojemu następcy, a przede wszystkim takie działanie wpływa pozytywnie na wartość sprzedawanego pojazdu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.