Czym jest welur tapicerski i co warto o nim wiedzieć?

Przez wiele lat welur uważano za materiał luksusowy i zarezerwowany jedynie dla wyższych sfer. Z czasem zaczęto nieco od niego odchodzić, uznając za ciężki i staromodny. Jednak od kilku sezonów ponownie wraca do łask. Welur tapicerski jest tkaniną wytrzymałą i bardzo uniwersalną. Świetnie prezentuje się w wielu wnętrzach. Co warto o nim wiedzieć?
Welur – krótka historia
Do Europy welur przybył już w XII wieku z Indii. Największą popularnością cieszył się w wieku XIV i XV. Nazywano go materiałem królewskim, bo był wykorzystywany przede wszystkim na dworach monarchów. Zresztą to dzisiaj welur kojarzy się z luksusem, przepychem i elegancją. Z czasem zaczął pojawiać się w domach – na meblach czy zasłonach. Później został nieco zapomniany. Stosowano go jedynie jako element aranżacji glamour i vintage. Obecnie welur tapicerski znowu jest bardzo modny.
Welur tapicerski i jego cechy charakterystyczne
Materiał welurowy ma miękką i puszystą okrywę włosową. Jest bardzo miły w dotyku. Jednak jest to jednocześnie tkanina bardzo wytrzymała, która wyróżnia się odpornością na rozciąganie i rozrywanie. Niektóre welury są nawet odporne na pazury. Sprawdzają się więc w domach, w których mieszkają zwierzaki. Są to materiały łatwe do utrzymania w czystości, które nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji.
Zastosowanie weluru tapicerskiego
Dostępny w Tkaniny Karoliny welur tapicerski świetnie sprawdza się przede wszystkim jako materiał obiciowy. Wykorzystać go można w przypadku foteli, sof, kanap, puf czy zagłówków. To również tkanina dekoracyjna. Uszyć z niej można efektowne narzuty i poduszki. Są także osoby, które z weluru tworzą nietuzinkowe torebki oraz portfele. Materiał ten sprawdzi się też doskonale podczas szycia zasłon.
Meble welurowe przez lata uchodziły za bardzo luksusowe. Dzisiaj wciąż nadają wnętrzom elegancji. Świetnie prezentują się w wielu pomieszczeniach i pasują do różnego rodzaju aranżacji. Najczęściej wykorzystywane są w przypadku stylistyki glamour i vintage. Coraz częściej pojawiają się we wnętrzach urządzonych w sposób skandynawski. Welur tapicerski dostępny jest w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru. Postawić można na tkaninę gładką, stonowaną lub bardziej rzucającą się w oczy.
Sporą popularnością cieszą się obecnie także welurowe zasłony. Przez lata uważano je za ciężkie, a dzisiaj na dobre wróciły do łask. Doskonale układają się na oknie, bo mają lejącą się strukturę. Są wytrzymałe i nie przepuszczają światła. Często spotkać się z nimi można przede wszystkim w pokojach dziennych, gdzie pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną jednocześnie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.