Chirurg ortopeda, czym się zajmuje?

Chirurg ortopeda jest lekarzem, który ukończył szkolenie specjalizacyjne w zakresie chirurgii ortopedycznej. Domeną tej dyscypliny jest diagnozowanie i leczenie chorób, związanych z nieprawidłowościami w obrębie funkcjonowania układu ruchu. Z pomocy specjalisty korzystają pacjenci z dolegliwościami obejmującymi układ kostny, mięśnie, stawy czy nerwy. Co ważne – chirurgia ortopedyczna nie zajmuje się kośćmi głowy.
Chirurgia ortopedyczna
W ramach specjalizacji, chirurg ortopeda, zajmuje się pacjentami, u których konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Operacja wykonywana jest wtedy, gdy wykorzystano już inne dostępne metody leczenia i nie przyniosły one oczekiwanych efektów. Występujące dolegliwości w pierwszej kolejności należy leczyć farmakologicznie oraz korzystać z dostępnych metod rehabilitacji.
Warto dodać, że chirurgia ortopedyczna jest dziedziną, która wymaga stosowania szczególnych procedur, zapewniających bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu. Podstawą jest aseptyka, która cechuje się wyjątkowo rygorystycznym podejściem. Konieczne jest zachowanie całkowitej sterylności, aby podczas zabiegu nie doszło do zakażenia kości. Pierwszym etapem zabiegów w chirurgii ortopedycznej jest zastosowanie ucisku pneumatycznego, który pozwoli na zatrzymanie dopływu krwi do operowanej kończyny. Ważne jest, aby w okresie pooperacyjnym dopasować odpowiednią rehabilitację, która wzmocni skuteczność zabiegu.
Czym zajmuje się chirurg ortopeda?
Z pomocy specjalisty korzystają najczęściej pacjenci, u których na skutek przebytego urazu konieczna była interwencja chirurgiczna. Poza urazami chirurg ortopeda operuje również zmiany zwyrodnieniowe aparatu kostno – stawowego. Ponadto specjaliści wykonują operacje, tzw. alloplastykę dużych stawów, w szczególności polegające na wymianie stawów – biodrowego lub kolanowego.
W ramach chirurgii ortopedycznej wykonywane są także zabiegi: artrodezy, osteotomii, osteosyntezy, operacje transplantacyjne czy transpozycję.
Urazy kości i zwichnięcia
Wśród najczęstszych przyczyn wymagających konsultacji specjalistycznej z ortopedą wymienić można urazy kości, zwichnięcia oraz zmiany zwyrodnieniowe.
Urazy kości to dość rozległa kategoria, obejmująca w szczególności złamania, ale także pęknięcia kości. Interwencji specjalistycznej wymagają osoby, u których doszło do poważnego uszkodzenia ciągłości tkanki kostnej, jak np. złamania z przemieszczeniem, złamania otwarte, wieloodłamowe, na skutek których zachodzi ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń.
Przy zwichnięciu dochodzi do nagłej oraz trwałej utraty fizjologicznego kontaktu pomiędzy końcówkami kości tworzącymi staw. Często obserwuje się wtedy uszkodzenie torebki stawowej lub zerwania więzadeł.
Autor: Man photo created by pressfoto – www.freepik.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.