Budowa ścianki działowej – jak skutecznie podzielić pomieszczenie na dwa mniejsze?

Lekkie ścianki działowe, czyli ścianki wewnętrzne w domach, mieszkaniach czy przestrzeniach budynków komercyjnych, mogą być wznoszone przy użyciu różnych materiałów. Szybko i bezproblemowo można je wznosić z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Atuty ścianki działowej z bloczków z betonu komórkowego
Do wzniesienia ścianki działowej dzielącej pomieszczenie na dwa mniejsze możemy użyć bloczków z betonu komórkowego, które doskonale nadają się do stawiania lekkich ścian działowych. Cechują je: niewielka masa i duże wymiary. Wysoka dokładność wymiarowa, jaką charakteryzują się bloczki z betonu komórkowego H+H, pozwala na wykorzystanie zaprawy cienkowarstwowej, która dodatkowo pozwala przyspieszyć prace murarskie. Co więcej, dzięki gęstości i strukturze wewnętrznej bloczki łatwo ciąć i obrabiać, zgodnie z potrzebami użytkownika.
Wykonanie ścianek działowych z betonu komórkowego jest łatwe i nie powinno sprawiać trudności. Znając kilka podstawowych zasad można nawet wymurować je samodzielnie.
O czym należy pamiętać wznosząc ścianki działowe? Na stropie, na którym ma być postawiona ścianka, należy wykonać tzw. warstwę poślizgową, stanowiącą oddzielenie przegrody od stropu, np. z papy lub folii, o szerokości nieco większej od szerokości ścianki. Pierwszą warstwę bloczków układa się na zaprawę cementową o grubości ok. 10 mm. Należy zadbać o odpowiednie połączenie ściany działowej i nośnej. Nieodpowiednie jest łączenie
„na styk”. Aby zapewnić prawidłową redystrybucję naprężeń należy zastosować odpowiednie łączniki metalowe (podłużne – wmurowywane w spoiny ściany nośnej w czasie jej wznoszenia lub w kształcie litery „L”, które do ściany nośnej łączone są za pomocą odpowiednich wkrętów) . Murując przegrodę, kolejne bloczki należy dostawiać wsuwając je z góry, a nie dokładając z boku (dosuwanie elementów z boku powoduje gromadzenie zaprawy w spoinie pionowej i uniemożliwia właściwe domknięcie pióro-wpustów). Idealnie wypoziomowana pierwsza warstwa bloczków w ściance ma szczególne znaczenie, ponieważ pozwala na zapewnienie równości całej ściany i łatwe ustabilizowanie kolejnych bloczków.
Jakie bloczki wybrać?
Jeśli zależy nam na wybudowaniu ścianki wytrzymałej i mającej wyższą izolacyjność akustyczną, powinniśmy wykorzystać bloczki z betonu komórkowego o wysokiej gęstości i większej szerokości. Mając na względzie optymalne parametry wytrzymałościowe wystraczające są niższe gęstości oraz szerokości wynoszące około 10–12 cm. Poszukując elementów z betonu komórkowego do budowy ścianek działowych warto zwrócić uwagę również na dostępne na rynku elementy o powiększonych wymiarach np. H+H TEMPO o długości 600 mm i wysokości 500 mm, które pozwalają na maksymalne przyspieszenie prowadzenia prac murarskich.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany