5 powodów do wyrejestrowania pojazdu

Z pewnością słyszałeś, ze kasacja pojazdu jest jednym z wariantów, dla których możesz wyrejestrować samochód. Ale czy znasz jeszcze inne powody, dzięki którym zyskasz do tego prawo. Mimo iż wyrejestrowanie pojazdu wydaje się być dobrowolną czynnością, to jednak nie każdy kierowca może go wykonać obojętnie w jakim momencie. Istnieją pewne wytyczne, które mogą to ograniczyć. Czas je poznać!
Kiedy mogę wyrejestrować samochód?
To, czy dany kierowca może wyrejestrować pojazd, jest ściśle określone w prawie o ruchu drogowym, a dokładnie w artykule 79.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku. Właściciel pojazdu jest zobowiązany złożyć wniosek, dlatego to właśnie on inicjuje proces wyrejestrowania. Nie może tego zrobić w dowolnym momencie, ponieważ wtedy rzesza nieuczciwych kierowców wyrejestrowałoby pojazdy i jeździło nimi bez ponoszenia opłat, np. za ubezpieczenie OC.
Możesz wyrejestrować pojazd jeżeli:
- oddałeś swój samochód (cały lub niekompletny) do stacji demontażu. Musi to być jednak legalna stacja demontażu lub punkt zbierania pojazdów. Jeżeli szukasz takiego miejsca, polecamy złomowanie aut w Warszawie;
- Twój samochód został skradziony, jednak wtedy potrzebujesz oficjalnego dokumentu poświadczającego kradzież;
- sprzedałeś swój pojazd za granicę i obecnie tam dokonywana jest rejestracja pojazdu;
- Twój samochód w wyniku wypadku samochodowego został skasowany;
- doszło do trwałej utraty pojazdu, np. w wyniku pożaru.
Jak postępować w wyniku złomowania bądź kasacji pojazdu
Jeżeli wiesz już w jakich sytuacjach możesz dokonać wyrejestrowania pojazdu, to połowa sukcesu. Teraz należy zadbać o odpowiednie dokumenty, które należy przynieść do wydziału komunikacji, aby dokonać wyrejestrowania. Jeżeli:
- złomowanie pojazdu miało miejsce – udaj się do odpowiedniego punktu (np. Auto Złom Otwock), który wystawia stosowny dokument poświadczający złomowanie. Powinien być on w trzech egzemplarzach: jedna kopia dla Ciebie, druga dla właściciela danego punktu i trzecia, którą powinieneś złożyć w wydziale komunikacji. Zabierz ze sobą także tablice rejestracyjne, unieważniony dowód oraz kartę pojazdu, jeżeli była wydana.
- doszło do kradzieży Twojego pojazdu – w wydziale komunikacji pokazać zaświadczenie złożenia kradzieży na policję oraz oświadczenie o utracie auta. Jeżeli otrzymałeś też postanowienie prokuratorskie o umorzeniu śledztwa, to również powinieneś pokazać w wydziale komunikacji.
- sprzedałeś pojazd za granicę – niezbędna do wyrejestrowania będzie umowa kupna-sprzedaży. Dokument ten powinien zostać sporządzony w języku polskim. Jeżeli nie będzie wydany w języku polskim, musisz pokryć koszty usługi tłumacza przysięgłego.
- skasowałeś samochód za granicą lub zezłomowałeś pojazd w innym kraju – musisz pokazać oświadczenie o oddaniu pojazdu na złom z tamtejszej stacji oraz mieć komplet dokumentów samochodu. Muszą być również w języku polskim.
- straciłeś auto w wyniku pożaru lub innej losowej sytuacji – musisz złożyć oświadczenie o utracie auta i wnieść opłaty na rzecz gminy, na realizację zadań w zakresie utrzymania porządku. Niestety ten powód wyrejestrowania jest kosztowny.
Przestrzegając powyższych zasad i mając na uwadze powyższe kwestie, wyrejestrowanie pojazdu pójdzie Ci szybko i bezproblemowo!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.