5 najbardziej popularnych metod spawania. Musisz je poznać!

Spawanie jest procesem polegającym na łączeniu elementów poprzez nagrzewanie i stapianie styków materiałów. Do spawania można wykorzystać różne metody. W tym artykule przedstawiamy 5 najbardziej popularnych. Koniecznie musisz je poznać!
1. MIG MAG
MIG MAG jest metodą, która polega na łączeniu materiałów za pośrednictwem łuku elektrycznego. Pojawia się on między materiałem a topliwą elektrodą. Elektroda to nic innego jak drut podawany w sposób ciągły. Metoda MIG MAG jest jedną z bardziej popularnych, szacuje się nawet, że 65% prac spawalniczych wykonuje się właśnie tą techniką.
Metoda MIG MAG pozwala uzyskać wysokiej jakości spoinę przy niskich kosztach (znacznie mniejszych niż przy użyciu elektrod otulonych) i dużej wydajności procesu. Oczywiście nie bez znaczenia dla jakości spoiny są umiejętności samego spawacza. Sprawdź ofertę spawarek mig
MIG to metoda spawalnicza polegająca na spawaniu łukowym elektrodą topliwą w postaci drutu pełnego w osłonie gazów obojętnych (argon, hel i ich mieszanki).
Z koeli metoda MAG to spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych. Za gazy aktywne uznaje się tu argon, tlen, dwutlenek węgla i inne.
2. MMA
Spawanie metodą MMA polega na zamocowaniu w uchwycie spawalniczym pręta spoiwa, który służy jako elektroda. Łuk jarzy się między końcem pokrytej otuliną metalowej elektrody a elementem spawanym. Tym, co odróżnia metodę MMA od innych sposobów spawania, jest fakt, że tutaj elektroda ulega skróceniu. Podczas spawania metodami MIG MAG oraz TIG długość elektrody pozostaje cały czas niezmienna (odległość pomiędzy uchwytem spawalniczym a elementem spawanym jest cały czas taka sama).
Jeśli chcemy, spawając metodą MMA, utrzymać stałą odległość między elektrodą a jeziorkiem spawalniczym, musimy uchwyt spawalniczy cały czas przesuwać w kierunku elementu spawanego. MMA jest wymagającą techniką, dlatego poleca się ją doświadczonym spawaczom.
3. TIG
Metoda TIG polega na użyciu elektrody wolframowej. To dzięki niej wytwarza się łuk elektryczny osłaniany za pomocą gazu obojętnego (najczęściej jest to argon). Technika spawania TIG uchodzi za uniwersalną, gdyż pozwala scalić różnego rodzaju materiały, w tym również cienkie blachy o grubości do 0,5 mm.
Spoina powstała dzięki spawaniu metodą TIG jest wysokiej jakości, a spawany materiał nie ulega rozpryskiwaniu.
Wykorzystując technikę spawania TIG, można spawać prądem stałym DC, prądem zmiennym AC oraz pulsem.
4. SAW
SAW to inaczej spawanie łukiem krytym. Metoda ta polega na spawaniu łukowym i wykorzystaniu ochronnego proszku. Spawany materiał jest podawany jako osobny drut spawalniczy lub za pośrednictwem podajnika. W trakcie spawania proszek ochronny topi się na powierzchni spoiny, wytwarzając warstwę żużlu. Ów proszek ochronny często zawiera sproszkowany metal. Podczas spawania wtapia się on w spoinę tak jak materiał spoiwa.
Tę metodę najczęściej wykorzystuje się w przemyśle ciężkim, stoczniowym i maszynowym.
5. Plazma
Spawanie łukiem plazmowym jest częścią procesu spawania łukowego w osłonie gazu obojętnego. Plazma to nic innego jak zjonizowany przegrzany gaz. Powstaje on pomiędzy elektrodą wolframową a elementem spawanym (innymi słowy łuk jarzy się atmosferą gazu obojętnego). Ten sposób spawania wykorzystuje się w zautomatyzowanych procesach spawalniczych do spawania stali nierdzewnej.
Podczas spawania plazmowego materiał spoiwa wprowadza się do jeziorka spawalniczego w postaci drutu lub pod osłoną gazu ochronnego w postaci sproszkowanego metalu (spawanie proszkowo-plazmowe).
Znasz już 5 metod spawania, które stosuje każdy fachowiec. Jakość spoiny uzyskana dzięki nim w dużej mierze zależy od umiejętności spawacza, ale także od samego sprzętu. Spawarka dobrej jakości pozwala wykonywać proste prace spawalnicze, jak i te wymagające specjalistycznej wiedzy.
Wszystkie z wymienionych wyżej typów spawarek znajdziesz w sklepie Migomat
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany